Mf Dnes: Rusové odhalili identitu dvou českých špiónů a mohli je dále sledovat

Česká civilní rozvědka, oficiálně Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI), se v poslední době potýká s velkými problémy. Kromě vyšetřování hospodaření této instituce nyní navíc přinesla Mf Dnes informaci o tom, že před několika lety Rusové odhalili identitu dvou českých agentů. Rozvědka však podle zjištění deníku nepostavila dva dotyčné do ústraní, což mohlo umožnit Rusům jejich následné sledování.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad pro zahraniční styky a informace | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Mf Dnes píše v článku s titulkem „Nazí agenti“ o tom, že se před lety podařilo ruské kontrarozvědce odhalit dva zpravodajské důstojníky české ÚZSI. Ti pak museli urychleně opustit Rusko a vrátit se do Čech. Běžný postup v případě odhalení radí umístit dotyčné agenty na vhodnou pozici do ústraní, aby nedošlo k odhalení jejich dalších kontaktů.

To se však údajně nestalo. „Navštěvovali dál chráněné budovy rozvědky na území Česka. Tudíž panuje obava, že pokud je někdo sledoval, může mít dokonalý přehled o tom, kdo působí na odboru rozvědky zaměřeném na Rusy,“ cituje deník svůj tajný zdroj.

Tajné služby v Česku: kdo je kontroluje a kdo odvolává jejich vedení?

Číst článek

Odhalení špióni ale nejsou jedinou potíží, která v současnosti sužuje českou civilní rozvědku. Momentálně na úřadu probíhá vnitřní inspekce hospodaření pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Praze, která dle Mf Dnes prověřuje, kam se poděly stovky milionů korun původně určených na nákup zpravodajské techniky.

Podle exministra vnitra a současného ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO), jehož deník cituje, by inspekce měla skončit v půlce července. Poté bude jasno, zda bude za podezřelé přesuny peněz v ÚZSI někdo obviněn. Metnar tvrdí, že případ odhalených špionů není součástí probíhajícího vyšetřování. „O případu odkrytí příslušníků nemám žádné informace,“ dodal ministr pro Mf Dnes.

V čele civilní rozvědky v současnosti stojí náměstek Radek Musílek. Podle listu je Musílek označován za „člověka loajálního vůči k předsedovi vlády Andreji Babišovi“. Mf Dnes po konci vyšetřování nepředpokládá návrat odvolaného ředitele Jiřího Šaška a zmiňuje spekulace o možném novém šéfovi ÚZSI. Tím by mohl být někdejší náměstek úřadu Miroslav Toman, který působil také jako diplomat v Afghánistánu a na Balkáně.

jak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme