Odvolací soud potvrdil osmiletý trest pro Karla Srbu

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba půjde za přípravu nájemné vraždy novinářky Sabiny Slonkové na osm let do vězení. Rozhodl o tom s konečnou platností Vrchní soud v Praze. V odvolacím jednání potvrdil tresty, které Srbovi a dalším obžalovaným v červnu vyměřil českobudějovický krajský soud. Proti verdiktu se už nelze odvolat, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

soud s Karlem Srbou

soud s Karlem Srbou | Foto: Stanislav Zbyněk

Vrchní soud neshledal v rozsudku českobudějovického krajského soudu žádná pochybení. "Pokud jde o právní kvalifikaci, ani zde jsme neshledali pochybení. Je pravdou, že všichni obžalovaní, kromě obžalovaného Slavíka, se podíleli na přípravě nájemné vraždy. Všichni věděli, že se jedná o usmrcení jiného za peníze, a tato skutečnost podstatným způsobem zvyšuje společenskou nebezpečnost jejich jednání. Obžalovaný Srba věděl, o jakou osobu se jedná, že to je mladá žena, matka dítěte; jeho pohnutka k tomu je zvlášť zavrženíhodná, že věděl, že se jedná o novinářku a musel si být také vědom toho, jaký dopad na Českou republiku v očích jiných států by to mělo, kdyby u nás byli usmrcováni tímto způsobem novináři za to, co píšou," zdůvodnil verdikt předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Lněnička zdůvodňuje rozsudek

Podle soudu si Karel Srba objednal vraždu novinářky Slonkové, která psala o jeho podezřelých aktivitách, u spolupracovnice a rodinné přítelkyně Evy Tomšovicové. Ta se pak měla spojit s prachatickými podnikateli Michalem Novotným a Petrem Volfem. Ti si měli k vraždě najmout místního recidivistu Karla Rziepela, zvaného Citron, který ale vše oznámil policii.

"Realizace trestného činu byla velice vzdálená jejich jednání," vysvětlil Jiří Lněnička, proč vrchní soud tresty nezpřísnil. Tomšovicová s Novotným si proto odsedí šest let a Volf čtyři roky. Podmínku a pokutu ve výši 25 tisíc soud vyměřil za obstarání semtexu Jiřímu Slavíkovi.

Státní zástupce Vlastimil Kraus, který žádal tresty vyšší, ještě zváží podání dovolání k Nejvyššímu soudu. Advokáti Karla Srby jsou rozhodnuti dovolání podat.

Odvolací soud s Karlem Srbou měla v přímém přenosu vysílat Česká televize. Soudní senát se však po necelé hodině rozhodl přenos zastavit, neboť proti němu protestovali dva z obžalovaných. Veřejnoprávní televize mohla živě odvysílat jen vyhlášení verdiktu.

Předseda senátu původně vycházel z toho, že přenos je v zájmu obžalovaných, aby nevznikla zkreslení. Proto ho televizi povolil. Dnes se ale senát ztotožnil s tím, že přenos by mohl obžalované stresovat a mohlo by to poškodit jejich právo na řádnou obhajobu.

Příprava přímého přenosu vyvolala diskusi. Prezident Václav Klaus se obával politizace procesu, premiér Vladimír Špidla zase toho, že kamery ovlivní dění v soudní síni. Zastánci přenosu mají za to, že proces je veřejný a velmi známý, a tak veřejnost má právo na jeho sledování prostřednictvím kamer.

Srbův obhájce Vít Široký nepovažoval za vhodné, aby ČT prokládala záběry ze soudní síně chystanými komentáři: "Protože se k tomu budou vyjadřovat lidé, kteří nemají naprosto žádný přehled o spisu. To co vědí, vědí ze sdělovacích prostředků. Ty informace (samozřejmě zprostředkované) nedávají dostatek záruk pro to, aby se k tomu mohli vyjádřit objektivně. Pokud by to bylo pouze vysílání procesu, tak by k tomu asi výhrady nebyly," uvedl Široký. Mluvčí televize Richard Klatovský uváděl, že v případě přímého přenosu by obsah nijak nekomentovala.

Milan Kopp, Jana Zemanová, Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme