Opozice uvnitř ČSSD se podle Bohuslava Sobotky snaží o stranický puč
Opoziční jádro uvnitř ČSSD se snaží o stranický puč, v dnešním prohlášení pro média to řekl předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Reagoval tak na výzvy spolustraníků, aby odstoupil, i na to, že byl vyřazen z týmu pro vyjednávání o vládě. Sociální demokraté předčasné volby vyhráli, získali však výrazně méně hlasů, než se původně čekalo. Podle Sobotky za volební výsledek strany může celé vedení.
Podle Bohuslava Sobotky by prezident Miloš Zeman neměl zasahovat do vnitřních záležitostí jeho strany. Sobotkovi vadí, že ještě před výzvou k jeho odstoupení se někteří straníci sešli právě s hlavou státu.
K rezignaci vyzvalo Sobotku předsednictvo sociální demokracie včera. Sobotka svůj odchod odmítl a výzvu označil za pokus o puč a převzetí moci ve straně.
Situaci v ČSSD přiblížil v rozhovoru pro ČRo komentátor Práva Alexandr Mitrofanov
Předsedovi strany dává za pravdu i senátor ČSSD Jiří Dienstbier. „Doufám samozřejmě, že ten podraz, který ta parta pučistů kolem Michala Haška provedla včera po dohodě s Milošem Zemanem, si nenechá strana líbit a že na to patřičně zareaguje ústřední výbor,“ poznamenal Dienstbier.
Výzvu k rezignaci schválilo předsednictvo strany na návrh brněnského primátora Romana Onderky. Na Onderkův podnět nebude Sobotka ani členem týmu, který bude vyjednávat o budoucí vládě. V něm tak bude Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Michal Hašek, odvolaného Sobotku nahradí Jeroným Tejc.
Výzva k rezignaci Bohuslava Sobotky vyvolává v řadách sociálních demokratů bouři
Číst článek
Tejc změny ve vyjednávacím týmu obhajuje. „Bez nějaké razantní změny, bez toho, aniž by se v sociální demokracii pohnuly ledy – ať už tím, nebo druhým směrem – prostě k žádné změně nedojde. A to by nás při onom vyjednávání bohužel oslabovalo,“ řekl Tejc.
ČSSD sice s 20,45 procenty hlasů vyhrála předčasné sněmovní volby, ale má nejhorší výsledek za posledních 20 let. Vítěz voleb nikdy nezískal tak málo hlasů. Ve straně to kvůli tomu vře. Vedení ČSSD vyzvalo předsedu Bohuslava Sobotku, aby rezignoval a stáhlo ho z vyjednávacího týmu pro sestavení vlády. Sobotka to odmítá a situaci považuje za puč místopředsedy Michala Haška.
Na svém trvá i Michal Hašek. „Považuji za smutné, že rozhodnutí dvou třetin demokraticky zvoleného vedení strany v této situaci je považováno za puč, a ukazuje to na totální ztrátu sebereflexe Bohuslava Sobotky," podotkl Hašek.
Současně Hašek pokládá za „neuvěřitelné“, že Sobotka odmítá výsledek hlasování předsednictva ČSSD respektovat.
Jak však zmínil v rozhovoru pro Český rozhlas komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov, podle stanov ČSSD šéfa strany předsednictvo odvolat nemůže.
„Může ho pouze vyzvat k odchodu. Pak je na něm, zda odejde, nebo ne. Tuto možnost Sobotka odmítl, protože on se nezodpovídá ani grémiu, ani předsednictvu,“ poznamenal Mitrofanov s tím, že odvolat Sobotku by mohl pouze ústřední výkonný výbor nebo sjezd.
„Sjezd zatím nebude, ústřední výkonný výbor se patrně sejde v nejbližší době. Kdy, to zatím ještě nikdo neví,“ dodal Mitrofanov.
Pokud nebude klub ČSSD jednotný, jednání o vládě nemají smysl, vzkazují lidovci
Číst článek
Spor uvnitř ČSSD se přenesl i na sociální sítě, kde příznivci obou stran sporu vedou ostré debaty.
Reaguje i zahraničí. Šéf socialistů v Evropském parlamentu vyzval české sociální demokraty k jednotě. Podle Hannese Swobody je jejich soudržnost nezbytná pro vytvoření stabilní vlády.