Ostravský soud uvalil vazbu i na bývalého poslance ODS Marka Šnajdra

Bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr půjde do vazby, aby při vyšetřování neovlivňoval svědky. Dnes o tom rozhodl Okresní soud v Ostravě. Šnajdr se loni v listopadu vzdal poslaneckého mandátu, stejně jako další dva poslanci za ODS Petr Tluchoř a Ivan Fuksa. Společně tak umožnili schválení důležitého daňového balíčku spojeného i s důvěrou vlády. Výměnou za to podle vyšetřovatelů získali lukrativní posty ve státních firmách. Tluchoře a Fuksu ostravský soud už do vyšetřovací vazby poslal včera.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Okresní soud v Ostravě

Okresní soud v Ostravě | Zdroj: ČTK

Marek Šnajdr byl v prosinci loňského roku jmenován do dozorčí rady státního podniku Čepro. Podle Šnajdrova advokáta Lukáše Trojana navrhla post pro jeho klienta místopředsedkyně dozorčí rady podniku Čepro a následně mu ho nabídl ministr financí Miroslav Kalousek.

Právě je by Marek Šnajdr neměl v průběhu vyšetřování případu ovlivňovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud v Ostravě sledovala redaktorka Andrea Čánová

Ministr Kalousek svou nabídku postu pro Šnajdra nepopírá, odmítá však, že by šlo o politickou korupci.

„To je samozřejmě pravda, nikdo jiný mu to nemohl nabídnout, protože stoprocentním akcionářem Čepra je ministerstvo financí. Já jsem to panu Marku Šajdrovi nabídl, ovšem až hodně dlouho poté, co již nebyl poslancem,“ řekl Kalousek s tím, že před tím, než Šnajdr složil mandát, s ním o ničem takovém nevyjednával.

Šnajdrův právník Lukáš Trojan k případu řekl, že je zásadní právní otázkou, zda ti, kteří se vzdali poslaneckých mandátů, jsou, nebo nejsou kryti poslaneckou imunitou. „Protože pokud požívají poslanecké imunity, tak nemohou být trestně stíháni,“ poznamenal Trojan.

Marek Šnajdr pak potvrdil, že opustí post předsedy dozorčí rady Čepra.

Policisté přivážejí bývalého poslance za ODS Marka Šnajdra k Okresnímu soudu v Ostravě | Foto: ČTK

Kauza odstartovala v noci ze středy na čtvrtek rozsáhlou policejní akcí na úřadech i v soukromých sídlech. Policie pátrala i v domech pražských podnikatelů Ivo Rittiga a Romana Janouška.

Celkem při domovních prohlídkách detektivové Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zajistili 120 až 150 milionů v hotovosti a desítky kilogramů zlata.

Obviněno zatím bylo osm lidí. Včera okresní soud poslal do vazby bývalého náměstka ministra zemědělství Romana Bočka, Ivana Fuksu a Petra Tluchoře, šéfku premiérovy kanceláře Janu Nagyovou, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka a pracovníka rozvědky Jana Pohůnka. I u nich byla rozhodující obava, že by mohli ovlivňovat svědky.

Nečas viděl fotky ze sledování své manželky, tvrdí obhájce Nagyové. Opozice volá po volbách

Číst článek

Šéf Vojenského zpravodajství Milan Kovanda se opakovaně k činu doznal, proto ho včera soud do vyšetřovací vazby neposlal. Kovanda tak bude jako jediný obviněný vyšetřován na svobodě.

Kromě možné korupce jde v případu také o údajné zneužití pravomocí a možná i o další přečiny. Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan dnes v České televizi potvrdil, že všechny případy, které souvisí s razií na státních úřadech, spojují stejní lidé. Proto je také proti nim vedeno společné řízení.

Akce proti vlivným lidem ještě nekončí, naznačil vrchní státní zástupce Ištvan

Číst článek

Andrea Brtníková, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme