Pacienti zanedbávající prevenci by mohli začít dostávat pozvánky na vyšetření rakoviny

Pacienti nad 50 let, kteří zanedbávají prevenci, by už v srpnu nebo na podzim mohli začít dostávat dopisy od zdravotní pojišťovny s pozvánkou na preventivní vyšetření rakoviny tlustého střeva a konečníku. Dvouletý projekt ministerstva zdravotnictví dotuje Evropská unie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vyšetřovna (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Stock.xchng

Z lidí nad padesát let chodí na prohlídky jen zhruba pětina. „Preventivně nechodím, protože to nepotřebuju. Jsem na tohle lajdák,“ přiznává starší muž.

Adresným zvaním by se mělo dosáhnout toho, aby na tuto prevenci chodila aspoň polovina pacientů, kteří to potřebují.

„Všeobecná zdravotní pojišťovna logicky nedisponuje kontakty na klienty. V rámci projektu bude čerpat prostředky Evropské unie na náklady spojené právě s adresným zvaním. Zároveň jsme připraveni nést veškeré náklady spojené s vlastní realizací vyšetření,“ říká ředitel VZP Zdeněk Kabátek.

Přehrát

00:00 / 00:00

O pozvánkách na vyšetření rakoviny informovala reportérka Lenka Jansová

Zvací dopisy na prevenci by měly dostávat také ženy, které zanedbávají mamografii a gynekologické prohlídky.

Podle předsedkyně Asociace mamodiagnostiků primářky Miroslavy Skovajsové je třeba oslovit hlavně všechny, které zatím nepřišly ze strachu.

„My ty zvací dopisy máme napsány přátelsky, aby v ženě vzbudily zdravou obavu, ale na druhou stranu ji zbavily hysterické obavy z toho, že se při mamografii něco najde,“ popisuje Skovajsová.

Adresné zvaní by mělo také zbavit Česka smutného prvenství ve výskytu rakoviny tlustého střeva a konečníku.

Lenka Jansová, Iva Menšíková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme