Chyba soudkyně? Stíhání poslance Růžičky z ANO se místo přerušení po dobu mandátu zastavilo úplně

Okresní soud v Chomutově zastavil trestní stíhání poslance Pavla Růžičky z hnutí ANO. Ovšem místo toho, aby stíhání přerušil pouze po dobu výkonu jeho mandátu, stopnul ho úplně. Verdikt zatím není pravomocný. Zákonodárce z Postoloprt na Ústecku čelil obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji domu z majetku města. Vzhledem k tomu, že ho sněmovna ke stíhání ke konci ledna nevydala, je nadále chráněn poslaneckou imunitou.

Původní zpráva Postoloprty Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec hnutí ANO a někdejší voják Pavel Růžička

Poslanec hnutí ANO a někdejší voják Pavel Růžička | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Okresní soud v Chomutově vydal 6. února usnesení o zastavení mého trestního stíhání, a to bez jakékoli podmínky,“ popsal serveru iROZHLAS.cz poslanec hnutí ANO Pavel Růžička s tím, že mu tak chomutovská soudkyně Kateřina Vltavská pomohla víc, než zřejmě sama zamýšlela. Ta svůj verdikt na dotaz redakce nechtěla komentovat.

184 dnů vládnutí bez důvěry: změny pod taktovkou Babišova kabinetu nekončí. Kdo další musel odejít?

Číst článek

Okresní soud tak podle Růžičky udělal chybu – stíhání měl totiž přerušit po dobu jeho poslanecké funkce, usnesení chomutovského soudu ale žádnou takovou podmínku neobsahuje. Znamenalo by to tak, že po skončení mandátu by už nešlo ve stíhání zákonodárce pokračovat.

„Vzhledem k tomu, že obžalovaný je osobou, k jejímuž trestnímu stíhání je podle Ústavy třeba souhlasu Poslanecké sněmovny, a takový souhlas nebyl dán, musí být podle trestního řádu trestní stíhání zastaveno. Proto bylo rozhodnuto, že trestní stíhání se zastavuje,“ píše se v dokumentu, který má redakce k dispozici.

Dočasná překážka

Proti zastavení stíhání Růžičky se vzápětí ohradila lounská státní zástupkyně Radka Pavlišová, podle které je poslanecká funkce pouze dočasnou překážkou v řízení. Verdikt tak není pravomocný.

Nové rozhodnutí

Krajský soud v Ústí nad Labem původní usnesení chomutovského soudu nakonec zrušil a nařídil nové projednání. Tamní soudkyně Kateřina Vltavská tak v pátek rozhodla, že se trestní stíhání poslance Pavla Ružičky nově “přerušuje”. Za jakých podmínek v usnesení, které má redakce k dispozici, není uvedeno. Vyplývá to z dokumentů, které zákonodárce obdržel v úterý. 

„Poslanecká sněmovna sice neudělila souhlas s trestním stíháním, stíhání obžalovaného je vyloučeno pouze po dobu trvání jeho mandátu, je tedy vyloučeno pouze dočasně,“ stojí ve stížnosti žalobkyně adresované ke Krajskému soudu v Ústí nad Labem.

To bylo zkraje února, tedy před více než dvěma měsíci. Státní zástupkyně Pavlišová celou záležitost odmítla aktuálně komentovat. O stížnosti je přitom už nyní rozhodnuto, čeká se na doručení oběma stranám. Podle Pavlišové by rozhodnutí mělo dorazit během nejbližších dnů.

Pokud krajský soud stížnost nezamítl, mohl buď v případě Růžičky rozhodnout sám, nebo věc vrátit k opětovnému projednání chomutovskému soudu.

Poslanec hnutí ANO Pavel Růžička získal zvolením do sněmovny poslaneckou imunitu | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Postoloprtská kauza

Kauza poslance Růžičky se týká údajně nevýhodného prodeje domu na postoloprtském Marxově náměstí. Město se ho snažilo několik let prodat, nakonec se to povedlo v roce 2015, kdy ho desítka zastupitelů včetně starosty a místostarosty přiklepla místní podnikatelce za zhruba milion korun.

Stíhání zastupitelů

Zatímco však v případě Pavla Růžičky – vzhledem k tomu, že zvolením do sněmovny získal poslaneckou imunitu – se stíhání nepravomocně stoplo, u dalších devíti politiků z Postoloprt nadále pokračuje. Hlavní líčení je v jejich věci nařízeno na 13. června. Pokud by soud uznal jejich vinu, mohlo by jim hrozit až pět let za mřížemi.

Podle vyšetřovatelů ale daný dům prodali pod cenou. Policejní znalec ho totiž ocenil na zhruba 1,5 milionu korun, městu tak podle obžaloby vznikla více než půlmilionová škoda. „Způsob, jakým obvinění postupovali při prodeji předmětné nemovitosti, svědčí o zřejmé bezohlednosti k řádné správě majetku města,“ shrnula v obžalobě lounská státní zástupkyně Pavlišová (více čtěte ZDE).

Že by vedení města pochybilo, Růžička ale od začátku odmítá. „Měli jsme k dispozici odhady od bank – zákon o obcích říká, že obec svůj obecní majetek prodává za cenu místně obvyklou. Postoloprty jsou vyloučenou lokalitou, takže ceny nemovitostí tam jsou, jaké jsou. Policie si ale nechala udělat odhad ne na cenu místně obvyklou, ale cenu vyhláškovou,“ popsal už dříve v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.

Vady v policejním posudku

Pochybení při stanovení výše škody současně loni na podzim připustilo také ministerstvo spravedlnosti, jak připomíná nově zvolený poslanec ANO a válečný veterán z Iráku.

„Podali jsme podnět k zahájení dohledu a ministerstvo zjistilo, že nebyl důsledně dodržen paragraf 137 trestního zákoníků a uvedený znalecký posudek vykazuje vady. A jelikož se jedná o jediný důkaz policie a státní zástupkyně, tak je to pro nás zásadní,“ uvedl dále Růžička.

Ve stanovisku ministerstva se přímo píše, že „nyní je tedy na Okresním soudu v Chomutově, aby uvedenou vadu znaleckého posudku napravil výslechem znalce a aby na podkladě řádně zjištěného skutkového stavu ve věci meritorně rozhodl.“

Na stranu zastupitelů Postoloprt se přitom před časem postavilo ve svém stanovisku také ministerstvo vnitra:

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme