Po bouřích a krupobití se hledají peníze na likvidaci škod

Miliardovou škodu napáchaly v Pardubickém kraji bouře a vichřice, které minulý týden zasáhly valnou část naší republiky. Největší škody jsou v lesích, kde živly poničily 400 tisíc kubíků dřeva, poškozené jsou krajské silnice a mnoho budov. Teď se hledají peníze na likvidaci následků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popadané stromy na chatu na Kutnohorsku | Foto: Michal Trnka

Radní Pardubického kraje na dnešním mimořádném jednání rozhodli, že čtyřem nejpostiženějším obcím pomohou 50 tisíci korun, řekl hejtman Ivo Toman: "Je to malá částka na práce související s úklidem a odklidem na skládky. Dál budeme mapovat kraj, nevylučuji pomoc dalším obcím. Například už máme žádost ředitele léčebny v Luži u Košumberku. Lehl tam výjimečný chráněný park, jsou tam stamilionové škody. Je ale potřeba si uvědomit, že pokud jde o krizový fond, máme 800 tisíc na celý kraj a celý rok."

V Ranním interview Radiožurnálu hejtman Ivo Toman vysvětlil: "Je potřeba si uvědomit, že všechny obce mohou čerpat od ministerstva pro místní rozvoj z dotačního titulu, určeného pro živelní pohromy. Navíc téměř veškerý obecní majetek je pojištěný, takže toto jsou peníze jen na věci, které nejsou předmětem pojištění."

Na Chrudimsku někteří lidé dokonce tvrdí, že se přes ně přehnalo tornádo - alespoň tak soudí podle škod, které živel napáchal. Podle starosty Mladoňovic Josefa Ročka příspěvek ve výši 50 tisíc všechny škody samozřejmě nepokryje: "Pomůže nám to při uklízení suti, jejímu uložení na skládku. Každá koruna dobrá, ale nebude to stačit v celém rozsahu. Protože v té suti je eternit, to je nebezpečný odpad - a to je pálka na skládce. Budovy a majetek máme pojištěny."

Bouřky, provázené vichrem a lijákem, před týdnem zasáhly půlku republiky. Živly nezpůsobily jen vysoké materiální škody, na svědomí mají i ukončený život a poškozené zdraví lidí.

Meteorologové znovu aktuálně upozorňují na silné bouřky nad naším územím. Hrozba, že v bouřích budou padat kroupy a srážky až kolem 80 milimetrů, platí pro příštích 24 hodin. Přečtěte si podrobnou předpověď počasí, kterou pro vás připravujeme každý den z údajů od ČHMÚ.

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme