Počet dezinformací spojených s koronavirem roste. Některé šířila i pediatrička

Tempo očkování proti koronaviru v Česku zpomaluje a podle statistik ministerstva zdravotnictví ubývá také zájemců o vakcínu. Čeho je ale naopak stále více, jsou dezinformace týkající se covidu-19. Těch se od začátku pandemie šíří celá řada a některé se ve společnosti i na dezinformačních webech objevují opakovaně i přesto, že byly vědecky vyvráceny.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Očkování proti onemocnění Covid-19

Očkování proti koronaviru (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dezinformace se nešíří jen mezi laickou veřejností, ale také ze stran některých lékařů. Jedním z nich je pediatrička, která ve své ordinaci před nedávnem zveřejnila leták, na kterém stálo, že své pacienty odmítá očkovat proti covidu-19.

Jedním z důvodů, proč tak nehodlá činit, byla dezinformace, že vakcíny proti koronaviru jsou experimentální a s „podmínečnou registrací v nouzovém režimu, s neznámými dlouhodobými následky“.

Zájem o očkování proti koronaviru v Česku klesá. Oproti červenci je poloviční

Číst článek

Podmínečné schválení ale neříká nic o účinnosti látek obsažených ve vakcíně. Netýká se totiž jen vakcín proti covidu-19, takto schválená je celá řada jiných léčiv. Rozdíl je v tom, že v momentě, kdy jsou vakcíny schváleny podmínečně, musí o nich společnosti reportovat dlouhodobě. 

Výzkumný pracovník Institutu budoucnosti lidstva na Oxfordské univerzitě Jan Kulveit prohlásil, že nechat se očkovat je stále bezpečnější, než onemocnění covid-19 prodělat. „Když se tím virem nakazíte, začne s vaším tělem provádět experiment, při kterém se zkouší co nejvíce namnožit a šířit. Co všechno přitom ten virus ve vašem těle udělá, nevíte, takže mi přijde v podstatě pro kohokoliv lepší se těmi současnými mRNA vakcínami proti koronaviru nechat očkovat,“ řekl.

Schválené vakcíny na koronavirus prošly všemi fázemi klinického hodnocení. Rychlost, s jakou vznikly, byla ovlivněna informacemi, které vědci již měli o jiných koronavirech a také tím, že na vývoji spolupracovaly mezinárodní týmy. To vše bylo doplněno většími financemi na výzkum a urychleným administrativním procesem.

19 otázek ke covidu-19: očkování po prodělání nemoci, nákaza od mazlíčků a vyvrácené dezinformace

Číst článek

Narušení plodu je nesmysl

Dalším z důvodů, proč nechtěla výše zmíněná lékařka své pacienty očkovat, bylo, že vakcíny podle ní mohou údajně narušit plodnost. Dezinformace totiž říkají, že protein koronaviru se podobá struktuře děložní sliznice, kterou může očkování proti covidu-19 poškodit. 

Studie, které byly na toto téma vypracovány, doposud takové informace nepotvrdily. Naopak vysvětlují, že určitým složením proteinu je vybavena každá buňka živého organismu, a protein, který je ve viru, se od těch v lidském těle, a tedy i děložní sliznici, liší.

Že by vakcíny způsobovaly neplodnost dlouhodobě odmítá Česká gynekologická a porodnická společnost, Česká vakcinologická společnost a například i Britská společnost pro plodnost. 

Zabránit lékařce nelze

Pokud by chtělo ministerstvo zdravotnictví pediatričce zabránit v šíření dezinformací, má jedinou možnost, a to podat na lékařku podnět k České lékařské komoře, informoval mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Komora se proti výrokům doktorky ohrazuje, další kroky ale podniknout neplánuje. „S tím se, bohužel, nedá nic dělat. Špatný názor se má vyvracet, ne trestat. Paní doktorka má na svůj názor právo. Česká lékařská komora s tímto názorem naprosto nesouhlasí, ale naopak podporuje očkování proti covidoidním nemocem,“ vyjádřil se mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.

Zuzana Machálková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme