Počet křesel ve vedení sněmovny je podle komentátora nevyvážený

Dosavadní kroky nové sněmovny zatím probíhají hladce. Oproti situaci v minulém volebním období, kdy byl problém zvolit předsedu, se poslancům daří postupovat uváženě a transparentně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Schwarzenberg, Petr Nečas a Radek John | Zdroj: ČTK

Myslí si to komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko. Problém ale zároveň vidí v možném pocitu křivdy na straně sociální demokracie, která v minulém volebním období sice neměla ve sněmovně většinu, ale za to měla předsedu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Radko Kubičko hovoří o současné situaci ve sněmovně ve Světě o třetí.mp3

Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř nyní vyzval své kolegy z ODS, aby při volbě místopředsedů podpořily kandidáta ČSSD Lubomíra Zaorálka.

Podle Kubička by bylo férové, aby koalice, která nevyhrála volby, přepustila křeslo předsedy opozici. A to přesto, že předsedu poslanecké sněmovny mívá nejsilnější strana.

„Je pravda a je možné chápat názor Davida Ratha, že situace je nevyvážená, že opozice má jednoho zástupce, zatímco koalice tři,“ říká Kubičko.

To, že je v parlamentu zaveden systém, kdy má každá strana svého místopředsedu, není podle komentátora nezbytné.

Zastoupení koalice i opozice v místopředsednických funkcích by mohlo ušetřit náklady

„Domnívám se, že té agendy není tolik, aby to nezvládli dva místopředsedové,“ myslí si Kubičko.

Není pravděpodobné, že by se koalice rozpadla, nebo že by ze 118 poslanců 19 přešlo k opozici. Role opozice by vzrostla v případě, že by v koalici došlo k rozporům. Taková situace by mohla podle Kubička nastat při nedorozumění mezi ODS, TOP 09, které jsou si názorově blízké, a Věcmi veřejnými, ke kterým mají obě strany dál.

V minulých funkčních obdobích řešila možné problémy koaliční smlouva, ve které byly vyjmenovány oblasti, u kterých by se koalice nesměla obracet na opozici.

„Uvidíme, jestli to bude i v současné koaliční smlouvě. Pak teprve uvidíme, jestli koalice s opozicí bude spolupracovat,“ říká komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko.

Václav Sochor, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme