Podle koalice není převolba šéfa sněmovny na pořadu dne

Sociální demokraté zahájili jednání o případné změně na postu předsedy Poslanecké sněmovny. ČSSD by do této funkce chtěla prosadit svého předsedu Jiřího Paroubka, který by tak nahradil sociálního demokrata Miloslava Vlčka. Zástupci nejsilnější opoziční strany se už sešli se třemi koaličními kluby, ale zatím příliš neuspěli. Koalice si totiž myslí, že ČSSD už svého předsedu sněmovny má, a proto není potřeba tuto otázku teď řešit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Paroubek | Zdroj: ČTK

Předseda klubu sociálních demokratů Michal Hašek přiznává, že případná převolba předsedy Poslanecké sněmovny už není věcí, která by se řešila v nejbližších dnech. "Bylo to úvodní jednání a vyjasňovali jsme si pozice pro další fungování tady ve sněmovně v situaci, kdy už je jasné, kdo je ve vládě a kdo v opozici. Případná změna ve funkci předsedy Poslanecké sněmovny ale rozhodně není záležitostí několika málo dnů nebo jednoho, dvou týdnů."

ODS si zatím myslí, že toto téma teď není na pořadu dne. Radiožurnálu to řekl šéf poslanců Občanské demokratické strany Petr Tluchoř. "Nepovažujeme za nezbytné, aby se nějak překotně měnily pozice v Poslanecké sněmovně. Je potřeba zvolit některá místa, která dosud nejsou obsazena, to znamená předsedy komisí, aby mohly řádně pracovat, a otázku předsedy sněmovny nepovažujeme za nějakou zásadně aktuální."

S tím souhlasí i Strana zelených. Podle předsedkyně jejich klubu ve sněmovně Kateřiny Jacques by ale nejsilnější opoziční strana měla křeslo šéfa Poslanecké sněmovny mít. "Je potřeba uklidnit situaci, zaběhnout si ta jednání ve sněmovně a potom uvidíme, co bude dál. Ale rozhodně je dobré, že sociální demokracie předsedu sněmovny má."

Lidovci se další diskusi o případné převolbě šéfa dolní parlamentní komory nebrání, uvedla předsedkyně jejich klubu Michaela Šojdrová. "Pokusíme se o dohodu v rámci celé koalice. Za sebe mohu říct, že respektuji to, že sociální demokracie by měla mít předsedu Poslanecké sněmovny, a o té osobě budeme jednat."

Samotného Jiřího Paroubka prý dosavadní postoj vládních stran k jeho zvolení šéfem sněmovny nepřekvapil. "Já jsem s tím byl smířen v každém okamžiku, takže jestli to bude, nebo nebude, tak je mi lhostejné. Předsedou sociální demokracie jsem a myslím si, že to je to podstatné. Já nedělám politiku pro to, abych sbíral funkce, to je zřejmé."

Marika Táborská, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme