Policie by měla osvětlit všechny aspekty nahrávek, řekl Telička po schůzce s Babišem

Vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš chystá podle europoslance Pavla Teličky kroky v řešení situace kolem odposlechů, které naznačily, že Babiš jako vlastník ovlivňoval média. Všechny aspekty zveřejněných nahrávek by podle něj měla osvětlit policie. Telička to v neděli řekl v pořadu televize Prima „Partie“.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Europoslanec Pavel Telička vyzývá policii, aby vyšetřila všechny aspekty nahrávek | Foto: Zuzana Suchánková | Zdroj: Český rozhlas

Telička Babiše počátkem měsíce vyzval, aby se k nahrávkám jednoznačně postavil. Jeho nedělní schůzka s ministrem financí podle něj přinesla „konec, který vzbuzuje pozitivní naladění".

Tři nahrávky a Babišovy reakce: od 'nebudu to poslouchat' přes 'kampaň' po 'nastrčeného agenta'

Číst článek

„Diskuse něco osvětlila. (Babiš) uznal, že postupoval nešťastně a že se dopustil chyby," uvedl dále Telička. Už dříve řekl, že s novinářem vicepremiér vůbec neměl mluvit. Babiš tvrdí, že se stal cílem provokace. Podle Teličky je na místě, aby policie vyšetřila, jak se schůzky s Babiše s novinářem Markem Přibilem odehrály, kdo si nahrávky objednal a proč byly zveřejněny právě nyní.

Větší neshody přineslo podle Teličky během hodinu a půl dlouhé schůzky téma řešení evropských otázek. S Babišem se dohodl, že se znovu sejdou za měsíc, aby vyhodnotili další vývoj. „Diskuse ne ve všem byla jednoduchá, naopak byla polemická. Vyústění přinesla věcné a konstruktivní," uvedl Telička. Upřesnit Babišovy plány ale odmítl.

Média by měla informovat o tom, zda docházelo k ovlivňování

Telička počátkem května uvedl, že Babiš a vedení médií by měli informovat veřejnost, zda docházelo k jejich ovlivňování z politických důvodů. V prohlášení připomněl, že Babiš se stal politikem mimo jiné kvůli nepřijatelnému stylu vládnutí svých předchůdců. Objektivní pozorovatel musí podle Teličky uznat, že hnutí ANO je pro českou politiku nesporným přínosem.

„Právě proto je ale nutné, aby hnutí a jeho představitelé sami dostáli těm nejvyšším nárokům a očekáváním," myslí si místopředseda europarlamentu.

Kroupa: Novinář Přibil mohl prodat nahrávky nechtěně s počítačem. Vyplave nejspíš ještě jedna - o KGB

Číst článek

Babiš kvůli nahrávkám podal trestní oznámení, k jejich pravosti a obsahu se ale odmítá vyjádřit. Odmítá odstoupit, v posledních dnech nicméně připustil svou výměnu ve funkci ministra financí. Návrh na jeho odvolání podaný premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) leží na Hradě a čeká na souhlas prezidenta Miloše Zemana.

Ten v neděli v Pekingu českým novinářům řekl, že pokud by premiér navrhl na post ministryně financí místo Babiše Alenu Schillerovou a pokud by byla kandidátkou hnutí ANO, tak by ji akceptoval. Pokud by ale Sobotka Schillerovou nenavrhl, Zeman by patrně řešil situaci podáním avizovaného podnětu k Ústavnímu soudu. „Protože by došlo k již druhému porušení koaliční smlouvy," sdělil prezident.

Na stejnou instituci se chystá obrátit i Sobotka, pokud by Zeman rozhodnutí odkládal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme