Policie o Peltovi a náměstkyni: Měli k sobě velmi blízko a půlmiliardu porcovali v pronajatém bytě

O dotačních stamilionech pro české sportovce se podle kriminalistů nerozhodovalo v kancelářích ministerstva školství, ale v soukromém bytě. Jak vyplývá z policejních dokumentů, které získal Radiožurnál, v centru Prahy ho pronajal šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta. A scházel se v něm s ministerskou náměstkyní Simonou Kratochvílovou. Blízká spolupracovnice ministryně školství dotace údajně rozdělovala podle Peltova přání a podle detektivů tak způsobila škodu téměř půl miliardy korun. Oba hlavní aktéry společně s Kratochvílové podřízeným Zdeňkem Břízou a fotbalovou asociací policie minulý týden obvinila. V obvinění policisté podrobně popsali vztahy mezi jednotlivými hráči, jako klíčový označují právě ten mezi Peltou a náměstkyní.

Tento článek je více než rok starý.

PRAHA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miroslav Pelta při vazebním jednání.

Miroslav Pelta při vazebním jednání. | Foto: Rusinova Maria / CNC / Profimedia | Zdroj: Profimedia

"V bytě, který kvůli tomu (Pelta, pozn. red.) pronajal, požadoval neoprávněně jako zástupce žadatele o dotace na úkor dalších žadatelů o dotace přednostně neveřejné informace k předmětu soutěže k dotačním programům, k jednotlivým žádostem o dotace (projektům) a k průběhu procesu hodnocení žádostí a dále ovlivňoval rozhodování Kratochvílové," zjistili policisté.

Skupinu sledovali od loňského listopadu, pořídili desítky hodin odposlechů, štěnice například schovali ve zmiňovaném bytě. "Vyhodnocením záznamů bylo zjištěno, že Kratochvílová Peltovi mimo oficiální pracovní kontakt zasílala informace o připravovaném znění dotačních programů a o jejich schvalování na poradách vedení," píšou detektivové.

Jak rozdělit 454 milionů

Exnáměstkyně ministerstva školství Simona Kratochvílová stíhaná v dotační kauze. | Foto: Fotobanka Profimedia | Zdroj: Profimedia

Šéf fotbalové asociace a náměstkyně se údajně domlouvali například na tom, jak rozdělit takzvané investiční dotace pro rok 2017 v celkové výši 454 milionů korun. A to ještě předtím, než vůbec zasedla expertní komise ministerstva školství, která o nich rozhoduje.

Z odposlechů vyplývá, že z celkem 50 projektů, které byly nakonec schváleny, nejméně 21 z nich už před jednáním komise přímo řešila Kratochvílová s Peltou. Detektivové ale upozorňují, že ani jeden z 50 projektů nebyl vybrán podle zákonných kritérií, a proto vznikla České republice škoda půl miliardy korun.

"Hodnocení a výběr úspěšných projektů neprobíhalo u žádného z těchto projektů podle předem určených kritérií, čímž úspěšným žadatelům o dotace opatřila prospěch velkého rozsahu ve výši 454 milionů korun a zároveň způsobila škodu 454 milionů korun," spočítali vyšetřovatelé.

Dům v centru Prahy, ve kterém se Pelta s Kratochvílovou scházeli | Foto: Filip Jandourek

Jak vyplývá z dokumentů policie, dotační aféra se skládá ze dvou větví. Další se týká dotace pro samotnou fotbalovou asociaci, již Pelta do obvinění šéfoval, a která je v kauze sama stíhána. Letos v únoru, dlouho před oficiálním schválením, Kratochvílová údajně prozradila Peltovi, že na roky 2017 až 2019 má fotbalová asociace od ministerstva dostat dotaci 553 milionů korun. A dotázala se, zda je se sumou spokojen.

Tato částka už přitom tehdy byla schválena poradní komisí ministerstva a měla ji podepsat jen ministryně Valachová. Pelta ale podle detektivů nebyl s částkou spokojen. A stěžoval si jak Kratochvílové, tak řediteli odboru sportu Zdeňku Břízovi.

"Oběma striktně sděloval, že se to musí změnit, že je to pro něho katastrofa. Požadoval vysvětlení, proč došlo ke změnám oproti částkám, o nichž jednal Pelta s Kratochvílovou v soukromí," popisuje policie.

Pelta se zlobil, přidali 9 milionů

Pelta totiž očekával o devět milionů vyšší částku a nakonec to i prosadil, jak uvádějí policejní dokumenty. Bříza mu nakonec vyhověl a částku navýšil. Kratochvílová pak zase údajně oddálila projednávání materiálu na poradě vedení. Ministryni zalhala, že ještě není hotová metodika.

Tím podle policie umožnila, aby měl Bříza čas peníze přidat. "Na následující poradě vedení ministerstva 14. 2. 2017 pak bylo rozhodnuto o přidělení vyšší částky pro asociaci, než jaká vyplynula z původního jednání poradní expertní komise před Peltovou intervencí, tedy částky 562 milionů korun," zaznamenala policie.

Kriminalisté popisují, proč nejmocnější muž českého fotbalu s dotacemi údajně manipuloval. "Činil tak proto, že si zajišťoval opětovné zvolení do funkce předsedy výkonného výboru fotbalové asociace a získával sponzory nejméně pro Fotbalový Klub Jablonec, kde působí jako člen představenstva, zároveň je jeho většinovým vlastníkem. Tímto způsobem si také zajišťoval financování aktivit, kterých se účastnily vlivné osoby z řad politiků, podnikatelů, úředníků či z justice, čímž si upevňoval svůj profesní a společenský vliv," jsou přesvědčeni.

Simonu Kratochvílovou obviněnou v dotační kauze poslal soud do vazby. | Foto: Jan Handrejch / Právo / Profimedia | Zdroj: Profimedia

Server iROZHLAS.cz oslovil Peltova obhájce Bronislava Šeráka, o případu však nechtěl mluvit. "Já to nebudu komentovat, sama paní ministryně (ministryně školství Kateřina Valachová, pozn. red.) řekla, že žádná škoda nevznikla. Dotace ještě nebyly vyplaceny. Ale já vůbec nic nebudu komentovat," uvedl v reakci na úterní tiskovou konferenci Valachové, která řekla, že z vyšetřovaných dotací ministerstvo neposlalo ani korunu.

Až dostaneme informace, budeme jednat

Bavit se o detailech odmítla také pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Vyšetřování je na samém počátku. Skutkové okolnosti není možné komentovat," odmítla. Mluvčí ministerstva školství Klára Bílá podotkla, že zmíněné dotace úřad nevyplatil. "Od policie nemáme žádné informace, jakmile je budeme mít, budeme jednat," dodala.

Detektivové kvůli dotacím zadrželi zastupitele Karla Březinu i ředitelku z pražského magistrátu

Číst článek

Razii kvůli údajným manipulacím se sportovními dotacemi spustila policie minulý týden. Peltu, Kratochvílovou, Břízu i fotbalovou asociaci stíhá kvůli zneužití pravomocí úřední osoby, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Soud fotbalového bosse a náměstkyni poslal do vazby kvůli obavám z ovlivňování svědků a pokračování v trestné činnosti. Kriminalisté však zadrželi také známého advokáta a předsedu České unie sportu Miroslava Janstu a vlivného sociálního demokrata Karla Březinu. Ty však policisté nakonec propustili. Ministryně Valachová kvůli kauze rezignovala, Kratochvílová a Bříza skončili ve svých funkcích.

Markéta Chaloupská, Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme