Policie při třídenní razii odhalila 300 cizinců, mají být vyhoštěni. Podle Chovance bude akcí více

Policie při třídenní kontrolní akci odhalila 262 cizinců, kteří v Česku pracovali nelegálně. Dalších 31 cizinců v zemi pobývalo nelegálně. U všech bylo zahájeno řízení o jejich vyhoštění. Na tiskové konferenci to ve čtvrtek oznámil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a policejní prezident Tomáš Tuhý.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dělníci

Dělníci | Foto: pixabay.com

Kontroly se uskutečnily ve všech regionech. Zúčastnilo se jich přes 1200 policistů, včetně příslušníků z Německa a Polska. Kromě téměř 300 cizinců, kteří mají být vyhoštěni, policie odhalila 25 lidí s padělanými doklady. Dalších 350 cizinců spáchalo přestupek, odhaleno bylo také pět celostátně hledaných lidí.

"Z mého pohledu jsou ta čísla velmi vysoká," řekl Chovanec. Zdůraznil, že nejde o "hon na cizince" a podobné akce budou pokračovat. Výsledky kontrolní akce podle něj ukázaly, že se značně zneužívají polská schengenská víza a pobytová povolení k neoprávněnému výkonu práce, hlavně občany Ukrajiny a Moldavska.

Firmy shánějí zaměstnance na hraně zákona. Práci bez povolení zprostředkovalo 110 agentur

Číst článek

Dál se také podle Chovance a Tuhého potvrzuje zvyšující se trend padělaných a pozměněných cestovních dokladů z Rumunska, které k neoprávněnému výkonu práce využívají hlavně Ukrajinci.

Podle ředitele cizinecké policie Milana Majera nebyla kontrolní akce ojedinělá. Jde podle něj o každodenní součást práce jeho podřízených. "Takových kontrol se udělá 10 000 měsíčně," řekl Majer. Nejčastěji podle Tuhého byli odhaleni cizinci v Praze, Středočeském a Ústeckém kraji.

Chovanec: 2000 agentur je moc

Podle Chovance jsou ve Sněmovně připraveny příslušné legislativní změny. Zákon o pobytu cizinců řeší postihování zaměstnavatelů, kteří do země přivážejí cizince, s kterými jsou pak problémy. Další novela se podle Chovance týká agentur práce. "Přidělávají nám vrásky na čele, protože více než 2000 agentur na Českou republiku je opravdu velmi vysoké číslo," řekl.

Další změny by se podle něj měly připravovat, týkat se budou pravidel pro zaměstnávání cizinců. Stále častěji se podle něj zneužívá evropská směrnice, která umožňuje přesouvání pracovních sil v rámci koncernu mezi jednotlivými státy na 90 dní. Podle náměstka ministra Petra Mlsny se musí kontrolovat, zda některé firmy či agentury tuto směrnici neobcházejí. "Aby personální agentura nebo agentura práce v jiném členském státě hromadně nenabrala zaměstnance v desítkách nebo stovkách, měla je ve svém portfoliu jeden den a druhý den už by byli vysláni jako jejich zaměstnanci do jiného státu členské republiky," vysvětlil Mlsna.

Rohlík.cz je jen kapka v moři. Ukrajinců s polskými vízy jsou u nás desítky tisíc, tvrdí zástupce agentur

Číst článek

Při jiné kontrolní akci policisté na začátku března zadrželi 85 lidí v pražském skladu firmy Rohlik.cz, 74 jich bylo vyhoštěno. Chovanec ve čtvrtek uvedl, že s majiteli firmy jednal. Podle něj si nestěžovali na zásah policie, ale chtěli řešit metodiku, jak legálně získat zaměstnance z ciziny. "Udělali jsme právní rozbor této kauzy a chci jednoznačně říci, že stojíme za postupem policie," uvedl Chovanec.

Podle Tuhého bylo při současné akci zkontrolováno 537 podniků a dalších míst, kde se vyskytují cizinci. Ministr ani policisté nechtěli jmenovat konkrétní firmy, kde se zasahovalo. V médiích se objevily informace, že několik zadržených cizinců pracovalo například v Amazonu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme