Policisté budou znovu protestovat proti dopadům služebního zákona

Před ministerstvem vnitra se dnes znovu sejdou policisté. Unie bezpečnostních sborů tam totiž bude opakovaně protestovat proti dopadům nového služebního zákona. Policistům nejvíc vadí, že přišli o peníze, hodnosti a proplácení přesčasů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté na Křižíkově fontáně na pražském Výstavišti | Foto: Marián Vojtek

Protest je naplánovaný na stejnou dobu, kdy se zástupci nově založených odborů sejdou s ministrem vnitra Ivanem Langrem a předají mu petici. Podle premiéra Mirka Topolánka bylo ale nutné některá opatření, na která si policisté stěžují, udělat.

"Spíše se zvýší možnost jejich kvalitní práce, protože ta přesčasová práce, na kterou byli zvyklí a kterou měli zaplacenou v tom rozsahu, už dále nebyla možná. Kromě toho, že narážela na spoustu dalších předpisů. Domnívám se, že to nakonec pochopí i ti policisté," řekl Topolánek.

Miloš Plechatý z Unie bezpečnostních sborů zdůraznil, že ministr Langer musí jednat se všemi zástupci zaměstnanců, tedy i s unií. "Další věc je, že to spojíme s peticí, kterou předáme panu ministrovi, kterou už máme sečtenou. Takže bychom chtěli panu ministrovi ukázat, že to není ta hrstka křiklounů, jak o nás mluví," doplnil Plechatý.

Ministr vnitra Ivan Langer ohlášený protest Unie policejních sborů nechápe. O akci říká, že je zbytečná. "Ta hra na efekt je zbytečná a ubližuje všem, kteří mají zájem na tom jednat a dospět k nějakému závěru. Je mi to líto, protože ti lidé velmi dobře věděli, že to jednání bylo naplánováno, byli na něj pozváni. A jestli my jsme měli s něčím problém, tak zjistit, kdo vlastně jménem Unie bezpečnostních sborů je oprávněn hovořit. Byla to téměř detektivní práce," doplnil Langer.

Naopak šéf sociální demokracie Jiří Paroubek si myslí, že protest je oprávněný. "Je to další neschopnost pana ministra vnitra Langera. My je samozřejmě podpoříme," dodal Paroubek.

Nový zákon mění pravidla služby policistům, hasičům, dozorcům ve věznicích i celníkům. Pracovníci bezpečnostních složek tvrdí, že kvůli němu přišli o peníze, zákon také zrušil příplatky za práci o svátcích, víkendech a za noční služby.

Na druhou stranu jim však prodlužuje dovolenou, zkracuje týdenní pracovní dobu a dává nárok na rehabilitaci. Měl jim také plošně navýšit základní platy. Protesty proti němu trvají od doby, kdy vstoupil v platnost. Petice má podle unie 14 bodů a údajně ji už podepsalo přes 11 a půl tisíce policistů, hasičů i členů vězeňské služby.

Veronika Malá, Pavel Otto, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme