Politici dál hledají cestu k blízkému termínu voleb

Politické špičky by měly večer rozhodnout, jak postupovat dál, pokud Ústavní soud zruší konání předčasných voleb do sněmovny. Soud se příslušnou stížností poslance Miloše Melčáka začne zabývat tento čtvrtek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sčítání hlasů

Zástupci politických stran se teď kloní k trvalé změně ústavy, která umožní tzv. samorozpuštění sněmovny třípětinovou většinou.

Zástupci politických stran se teď kloní k trvalé změně ústavy, která umožní tzv. samorozpuštění sněmovny třípětinovou většinou.

Jak v Ranním interview Radiožurnálu řekl předseda ODS Mirek Topolánek, byl by nejradši, kdyby Ústavní soud umožnil konání voleb v původním termínu: "Zkrácení funkčního období sněmovny nepatří ke krokům, které by ohrožovaly demokracii v této zemi. Naopak! V tomto smyslu Ústavní soud, pokud to bude konformní s Ústavou, snad, uzná toto řešení za možné," upozornil Topolánek.

ODS je ale zároveň připravena podpořit konání předčasných voleb i v pozdějším termínu. Novela ústavy, kterou mají tento týden projednat obě komory parlamentu, by je podle expertní skupiny umožnila na počátku listopadu nebo konci října.

ČSSD v takovém případě podle svého předsedy Jiřího Paroubka upřednostňuje druhý termín: "My dáváme přednost tomu, aby se volby uskutečnily v řádném termínu 9. a 10. října. Pokud ovšem bude vzata za základ varianta číslo jedna, pak je zřejmé, že toto řešení nebude prakticky k tomu 9. a 10. říjnu možné. Pak bychom dávali přednost tomu, aby volby byly uspořádány do konce příštího měsíce," prohlásil Paroubek."

Nedělní večerní schůzka předsedů parlamentních stran o cestě k předčasným volbám, jednoznačný výsledek nepřinesla. Politici se proto sejdou znovu dnes večer. Právní experti politických stran mohou celý den pracovat na variantě rozpuštění sněmovny, na které se většina stranických lídrů shoduje.

Volby v původním termínu by se více zamlouvaly sociálním demokratům a komunistům. ČSSD ale podle svého předsedy Jiřího Paroubka v případě posunutí jejich termínu upřednostní závěr října.

Milan Kopp, Jan Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme