Noví političtí náměstci: na dopravu míří Vrbík z Hospodářské komory, na zemědělství ekolog Lanč

Vláda Petra Fialy z ODS má za sebou první měsíc od jmenování a většina nových ministrů už na svých resortech přivítala nejbližší spolupracovníky – politické náměstky. Každý člen vlády může mít celkem dva. Strany vládní koalice si je navzájem nominují a dosazují na jednotlivá ministerstva. Radiožurnál přináší další nově potvrzená jména.

Původní zpráva Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Designovaný premiér Petr Fiala oznamuje, že prezident Miloš Zeman jmenuje novou vládu v pátek 17. prosince

Vláda Petra Fialy z ODS má za sebou první měsíc od jmenování | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Mezi politickými náměstky nových ministrů je několik jejich bývalých kolegů z poslaneckých lavic, ale i dosavadní komunální politici nebo úředníci (viz tabulka na konci textu).

Bývalí poslanci i europoslanci. Další ministři odtajnili jména politických náměstků

Číst článek

Například na ministerstvo dopravy zamíří starosta Všerub Václav Bernard z hnutí STAN a tajemník Hospodářské komory Tomáš Vrbík, kterého nominovala koalice Spolu.

Radiožurnálu obě jména potvrdil šéf resortu dopravy Martin Kupka z ODS. „Tomáš Vrbík má celou řadu velmi dobrých zkušeností z oblasti státní a veřejné správy. Působil jako tajemník Hospodářské komory. Je to člověk, který je schopen svým přístupem k práci projekty posouvat dopředu.“

Dalším novým jménem je ekolog Radek Lanč z TOP 09, který se tento týden domluvil s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou z KDU-ČSL. „Mohu potvrdit, že druhým politickým náměstkem se po již ohlášeném Radku Holomčíkovi stane Radek Lanč z TOP 09. Oba pánové by měli nastoupit po vyřízení všech formalit. Předpokládáme, že zhruba na začátku února,“ řekl Radiožurnálu mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

S Holočímkem se Nekula domluvil už dřív, jeho nástup ale zbrzdila karanténa. „Nastoupím, jakmile mi skončí covidová karanténa. A o podrobnostech budeme s panem ministrem mluvit v následujících týdnech,“ reagoval na dotaz Holomčík.

Bývalý poslanci i europoslanec

Holomčík není jediným členem Pirátské strany, který po odchodu z Poslanecké sněmovny našel uplatnění na ministerstvu. Politickými náměstky se stali i Petr Třešňák, který je na ministerstvu průmyslu a obchodu. Na resort vnitra pak nastoupil Lukáš Kolařík a na ministerstvu pro místní rozvoj působí Ondřej Profant.

Zeman k odjezdu Farského: Hloupý podvod na voličích, který činí STAN málo důvěryhodným

Číst článek

Na stejném úřadu už také jako náměstek vicepremiéra a ministra Ivana Bartoše (Piráti) pracuje bývalý místopředseda Starostů a nezávislých Radim Sršeň.

„V rámci ministerstva pro místní rozvoj bych měl mít na starosti věci, kterými se zabývám dlouhodobě. Jednak je to agenda Evropské unie, koordinace fondů, Integrovaný regionální operační program předsednictví. Dále agenda venkova a národních dotací, která potřebuje určitou reformu. A mám na starost přeshraniční spolupráci,“ přiblížil.

Jako politický náměstek ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkely (za STAN) začal pracovat kromě Třešňáka také bývalý europoslanec Edvard Kožušník z ODS.

„Já jsem fungoval ve veřejné správě poměrně dlouho, ještě než jsem se stal europoslancem, takže zkušenost s úřadováním v tom nejlepším slova smyslu mám. A co se týče konkrétní agendy, tak tu teď diskutujeme s panem ministrem a s panem politickým náměstkem Třešňákem,“ nastínil Kožušník.

Změna služebního zákona

Na místa politických náměstků se nevztahuje služební zákon – na ministerstvech se proto zpravidla mění zároveň se střídáním vlád.

Současný kabinet podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) ale uvažuje o změně zákona: „Pracujeme na novele zákona o státním službě, abychom třeba v druhém pololetí mohli dělat personální rozhodnutí na úrovni náměstků.“

Juchelka, Vondrák i Bžoch. ANO představilo stínovou vládu, zasedá v ní pět ministrů Babišova kabinetu

Číst článek

Ve hře je varianta, že by ministři mohli podle svého rozhodovat i o pozicích odborných náměstků, které teď chrání právě služební zákon.

„Dává logiku, aby ministr měl možnost vytvářet si nejbližší tým na základě vlastních priorit. Současný model služebního zákona o státní službě je, řekněme, neefektivní v tom, že přijdete na ministerstvo a máte definovanou množinu lidí. A i když máte rozdílný pohled na kvalitu práce, na nasazení v práci, tak to můžete velmi komplikovaně měnit,“ uvedl Jurečka.

Návrh novely služebního zákona teď připravuje pracovní skupina složená ze zástupců všech pěti koaličních stran.

Zdeňka Trachtová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme