Politolog: Šance přijmout přímou volbu prezidenta a změnit ústavu je malá

Stačily pouhé čtyři dny, aby se zaplnil seznam možných kandidátů, kteří by vystřídali Václava Klause na Pražském hradě. Zatímco o kandidaturu si otevřeně řekl předseda Senátu za ODS Přemysl Sobotka, Karla Schwarzenberga a Pavla Rychetského navrhly jejich strany - TOP 09 a ČSSD.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přemysl Sobotka, místopředseda Senátu | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Do prezidentských voleb zbývají 2 roky, ale už nyní je možné podle politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Pavla Šaradína začít uvažovat o nové hlavě státu:

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Stalo se dnes byl politolog z Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Šaradín

„Sjezd ODS se koná už teď na podzim, příští rok se budou konat nominační sjezdy politických stran ke krajským volbám a například podle některých kroků TOP 09 lze usuzovat, že tato politická strana může hrát o předčasné volby příští rok.“

Poslanecká sněmovna už začala projednávat přímou volbu hlavy českého státu. Podle Šaradína by politickým stranám spíše vyhovovalo, kdyby volba byla nepřímá:

„Pokud by se vešel nějaký kandidát mezi politické strany, který by měl šanci zvítězit, tak půjdou polické strany právě za tímto kandidátem a přímou volbu odmítnou. Myslím si, že šance přijmout přímou volbu a změnit ústavu je malá.“

Václav Klaus se nechal slyšet, že chce dál aktivně působit v politickém životě. „On dal úřadu mnohem víc, než by vyplývalo z ústavy. Pravděpodobně bude chtít získat za nějakou politickou stranu člověka sobě blízkého názorově a typově, jakým byl on,“ říká Šaradín.

Svoji kandidaturu nevylučuje ani předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová.

„Jako žena by mohla působit konsensuálně, nicméně je to ryze stranická kandidátka a tu šanci má poměrně malou jak v přímé, tak nepřímé volbě,“ dodává Šaradín.

Michaela Vydrová, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme