Poslanci navrhují snížit platy zastupitelům, kteří jsou zároveň členy Parlamentu nebo vlády

Snížit mzdu placeným obecním a krajským zastupitelům, kteří by byli členy Parlamentu nebo vlády, navrhla skupina poslanců ANO spolu s Jakubem Michálkem (Piráti). Změna by se týkala například hejtmanů, starostů nebo radních z řad zákonodárců. Měli by mít podle předlohy právo pouze na dvě pětiny částky, kterou dostávají jejich kolegové.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Toto preventivní opatření má samo o sobě zabránit přílišné kumulaci funkcí i odměn,“ zdůvodnili návrh předkladatelé, k nimž patří karlovarská hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová (ANO) nebo bývalé ministryně spravedlnosti Helena Válková (kandiduje v komunálních volbách za ANO) a Taťána Malá (ANO), která je náměstkyní jihomoravského hejtmana.

Platy zastupitelů, hejtmanů i primátorů se od ledna zvýší. Vláda schválila sedmiprocentní růst

Číst článek

Novela zákonů o obcích, o krajích a o Praze by podle nich navíc ušetřila peníze z rozpočtů samospráv.

Návrhem se budou v příštích měsících zabývat vláda a Sněmovna. Není jisté, zda bude novela úspěšná vzhledem k tomu, že mezi poslanci a senátory je řada místních i krajských představitelů. Kritici obdobných změn uváděli, že novela by byla diskriminační.

Předkladatelé zdůraznili, že nenavrhli zavedení neslučitelnosti funkcí obecního či regionálního představitele a člena Parlamentu nebo vlády, „protože transfer zkušeností z komunální či regionální sféry do činnosti zákonodárných sborů či vlády (nebo naopak) prostřednictvím osob působících v obou sférách může být prospěšný“.

„Nenavrhuje se ani úplné odnětí jedné z odměn, které jsou v souběhu, čímž je navrhovaná právní úprava šetrnější než některé obdobné v České republice již platné regulace,“ zdůraznili autoři novely.

Dvě pětiny platu zastupitele

V navrhovaném omezení vycházeli tvůrci předlohy ze současné konstrukce, podle níž má minimální odměna pro neuvolněného starostu představovat 0,3násobek platu uvolněného starosty.

Specifikům situace řešené v nynějším návrhu odpovídá stanovení poněkud většího podílu ve výši 0,4násobku odměny uvolněného člena zastupitelstva,“ uvedli předkladatelé v důvodové zprávě.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme