Poslanci zpřesnili paragraf zakazující tzv. švarcystém

Poslanecká sněmovna schválila vládní novelu zákona o zaměstnanosti, která má vyjasnit sporný výklad paragrafu, za jehož porušení hrozí firmám najímajícím živnostníky vysoké finanční sankce. Předloha podle vlády uvedené vztahy jasně definuje. Dolní komora už v úterý přes odpor ODS odmítla návrh Senátu, který chtěl paragraf, zakazující tzv. švarcsystém, zrušit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdeněk Škromach | Foto: Michal Krumphanzl

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach věří, že v novele nově formulovaný paragraf přinese firmám, které dávají zakázky živnostníkům, právní jistotu. "Jestliže někdo doma v dílně na vlastním soustruhu opracovává nějaký obrobek, tak to není švarcsystém. Jestliže ale někdo přijde do fabriky, dostane montérky, je mu stanovena pracovní doba a stoupne si k soustruhu, který patří té firmě, a začne pracovat s materiálem, který patří té firmě, tak je to v podstatě zaměstnávání na živnostenský list a samozřejmě porušení zákona."

Vládní kroky k vyjasnění sporného paragrafu ale kritizují a odmítají poslanci opoziční ODS. Tvrdí, že i novela zákona o zaměstnanosti je legislativní zmetek. Přesvědčený je o tom i stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. "V tuto chvíli podle našeho názoru nelze právně dostatečně kvalitně vyjasnit, kdy osoba, která má živnostenský list a vytváří nějaké hodnoty pro jiného podnikatele, vykonává tzv. švarcsystém, to znamená, že jakoby obchází klasickou pracovní smlouvu, a kdy vykonává tuto funkci jako klasická osoba samostatně výdělečně činná."

Občanští demokraté proto stále trvají na tom, že jasno vnese do problému jen úplné zrušení příslušného paragrafu, který tzv. švarcsytém zakazuje.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme