Poslanec a novinář Radek John v souběhu obou prací střet zájmů nevidí

Předseda Věcí veřejných Radek John pracuje ode dneška zase v médiích. Působit bude jako novinář ve vydavatelství Empresa Media podnikatele Jaromíra Soukupa. John sice už nechce znovu kandidovat do čela své strany, poslancem ale zůstane. Experti a někteří politici označují Johnovo rozhodnutí jako střet zájmů. Samotný John to ale odmítá. Jde mu prý jen o boj proti korupci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věci veřejné jednaly ohledně hlasování o církevních restitucí, Radek John | Foto: Filip Jandourek

„Vidím, že média nepublikují některé věci, které by měla veřejnost vědět. Zjistil jsem, že politickými prostředky nejde tu chobotnici, která sevřela ČR a rozkrádá veřejné finance, porazit a je třeba ji porazit i mediálně, informovat o všech špinavostech, které se tady dějí,“ vysvětlil své rozhodnutí Radek John v Ozvěnách dne.

S vydavatelstvím Empresa Media podespal smlouvu a hodlá publikovat své texty o ‘mafiánské chobotnici rozkrádající veřejné peníze v této zemi‘. Do Soukupova vydavatelství, které vydává třeba časopisy Týden nebo Instinkt, nastupuje jako vedoucí publicistiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Radek John byl hostem Ozvěn dne. Mluvili jsme také se šéfredaktorem Týdne Františkem Nachtigalem a bývalým ministrem vnitra a nyní senátorem Františkem Bublanem

Empresa Media mu prý poskytne prostor a svobodu vyjadřovat své názory. „Pravidlo je, že vlastník nezasahuje do obsahu časopisu. Zatím podle domluv se šéfredaktorem panem Nachtigalem ten prostor mám. Chci psát o korupčních kauzách, krádežích, které nejsou popisovány v ČR,“ dodal.

Podle Radka Johna se nejedná o střet zájmů, jak tvrdí někteří kritici jeho kroku. Jako politik se dozví některé informace údajně lépe a více než novináři. Proto chce prý zůstat i politikem. Tajné informace prý zveřejňovat nebude.

„Mnoho poslanců publikuje. Slavný publicista byl třeba pan Dostál, který psal velmi vehementně do novin, do Práva. A já nejsem zaměstnancem, mám autorskou smlouvu,“ zdůraznil.

Šéfredaktor Týdne posilu vítá

Šéfredaktor Týdne František Nachtigal v Ozvěnách dne řekl, že posilu vítá. „Radek John prokázal novinářské zkušenosti, pracoval v žurnalistice zhruba 30 let. Já sám jsem ho oslovil, a já jsem se s ním dohodl. A tak jako u všech redaktorů, zástupců šéfredaktora či editorů byl informován vlastník,“ dodal.

Od Johna prý očekává kvalitní novinářskou práci. „Neřekl bych, že na exkluzivní materiály od Johna spoléhám, nicméně předpokládám, že nějaké má,“ uvedl. "Samozřejmě že je v tom i určitá část marketingu,“ dodal. Problém ve spojení žurnalistiky a politiky Nachtigal nevidí.

Někteří novináři ale Johnovo angažmá v médiích za střet zájmů označují. Myslí si to například americký novinář Erik Best. Vidí za tím i tu možnost, že John má chránit impérium Jaromíra Soukupa.

„Vypadá to tentokrát tak, že má být rotvajlerem pana Jiřího Soukupa, který buduje obrovské mediální impérium. A kvůli tomu, že se toto impérium rozrůstá, útoky proti němu budou stále větší a možná pan John je právě tam od toho, aby odradil potenciální útočníky,“ míní Best.

Střet zájmů je to jako řemen

Zatímco Radek John v souběhu funkce poslance s povoláním novináře střet zájmu nevidí, jeho kolegové ze sněmovny si myslí opak. Někteří zákonodárci se bojí, aby jako předseda sněmovního výboru pro bezpečnost a člen mandátového a imunitního výboru, nevynášel důležité informace, které jsou neveřejné.

„Střet zájmů je to jako řemen. Ale není žádný normální mechanismus, který by panu Johnovi ukládal být buď novinářem, nebo politikem. Ale samozřejmě konflikt zájmu to je bez nejmenších pochyb,“ řekl poslanec ODS Jan Vidím, který je tak jako John členem obou výborů, mandátového a pro bezpečnost.

Problém v souběhu dvou profesí Radka Johna vidí i někdejší ministr vnitra a nyní senátor za ČSSD František Bublan.

„Když nastane souběh toho, s čím se seznámí jako poslanec, a toho, co vypátrá sám jako investigativní novinář. Těžko tam bude dokazovat, že se k tomu dopídil sám. Myslím, že je to hlavně problém pro skupinu, kterou chce vést. Protože tam budou pořád pochybnosti, jakým způsobem se k informacím dostal,“ upozornil v Ozvěnách dne.

Omezená podle něj bude kvůli Johnovi také činnost bezpečnostního výboru sněmovny. „Neumím si představit, že si pozvou třeba ředitele BIS nebo policejního prezidenta a budou chtít nějaké služební informace, které by měl prezentovat před novinářem. Myslím, že by bylo lepší, kdyby Radek John opustil tento výbor, ať se věnuje novinařině,“ dodal Bublan.

Johnovo angažmá komentoval i prezident Václav Klaus s tím, že ho ani nenapadlo, že John po podpisu smluv s vydavatelstvím zůstane i poslancem. Očekával, že v takové situaci jako zákonodárce skončí.

„Když jsem tu zprávu četl, ve snu mě nenapadlo, že by pokračoval v práci poslance. To je jediný komentář. Ale o formalistické stránce toho, jestli to zákon zakazuje či umožňuje, nevím, nechci říkat žádné soudy,“ řekl prezident.

Václava Marešová, bre, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme