Pravidla pro odposlechy by se měla zpřísnit
Systém využívání odposlechů by se měl do budoucna změnit. Prosadit to chce ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil novelizací trestního řádu. Pravidla pro nařizování odposlechů chce například zpřísnit a také chce, aby odposlouchávaná osoba byla o sledování zpětně informována.
Odposlech by mělo být podle Pospíšilova návrhu možné využít jen v případě, že informace nebo důkazy nebude možné získat jinou cestou. Resort spravedlnosti si od toho slibuje větší obezřetnost soudců při nařizování odposlechů a také jejich méně časté využívání.
Člověk, který byl tímto způsobem sledován, by se o tom pak měl dozvědět, a to včetně možnosti přímo se seznámit se záznamy. "Bude záležet na něm, zda bude žádat, aby si odposlechy přímo poslechl. Ta možnost tady bude také upravena," řekl Pospíšil.
Každý by pak měl možnost nechat věc přezkoumat, jestli byl odposlech oprávněný. V tom právě vidí problém stínová ministryně spravedlnosti za ČSSD Marie Benešová. Člověk, který se ohradí, podle ní jen zvýší další byrokracii. "Při frekvenci odposlechů, která je, si spočtěme, kolik takových stížností napadne a kdo je bude řešit," namítá Benešová.
Komunisté Pospíšilův návrh celkem vítají. Podle jejich poslankyně Zuzky Bebarové-Rujbrové by ale mělo být informováno o odposlechu více osob. "Pokládala bych za důležité, aby byli informováni lidé, kteří se stali nepřímo účastníky odposlechů. Tím mám na mysli ty osoby, které byly v telefonickém kontaktu se zájmovou osobu," podotkla Bebarová-Rujbrová.
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil předpokládá, že jeho návrh by se na vládu mohl dostat na jaře. Do Poslanecké sněmovny pak v polovině roku. Otázkou odposlechů se hodlá zabývat také ministerstvo vnitra.