Pražští památkáři stále nevědí, co bude s domem Na Kocandě. Majitel dostane další pokutu

I když je centrum Prahy přísně střeženou památkovou zónou, chátrá v něm několik historických domů. Jeden z nich je dokonce státem uznanou kulturní památkou se speciálním ochranným režimem, přesto je už 20 let opuštěný a jeho majitel s ním nic nedělá. Jde o dům nedaleko Rudolfina na rohu Kaprovy a Křížovnické ulice, kterému se říká Na Kocandě. Jeho stav je tak vážný, že koncem února z domu upadlo kus kamenné římsy přímo na rušnou ulici.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům Na Kocandě v Praze

Dům Na Kocandě v Praze | Foto: Filip Jandourek

Vítejte v památkové rezervaci, která je největší chráněnou zónou UNESCO na světě, hlásají průvodci, když provázejí davy turistů centrem Prahy. Domu Na Kocandě se ale vyhýbají.

„Je to lepší než nic, ale byla bych radši, kdyby se s tím něco udělalo,“ říká dvacetiletá Alžběta, která navštěvuje nedalekou filozofickou fakultu.

Přehrát

00:00 / 00:00

O další osud památkově chráněného pražského domu Na Kocandě se zajímala Michaela Vetešková

Přitom by se u domu průvodci s turisty mohli zastavit a říct: Tato kulturní památka je rodištěm držitele Nobelovy ceny za chemii Jaroslava Heyrovského.

Jenomže kolem domu stojí lešení a pamětní desku zakrývá zelená plachta. Tu tam před několika dny musel dát majitel objektu, aby odpadávající fasáda nikoho nezranila. Každý den tento neodvratný proces devastace neorenesanční stavby pozoruje vrátný z budovy Univerzity Karlovy.

„To mě mrzí, co jsem sem nastoupil, a to už je šest let. Už to měli dávno opravit, a ne to nechat takhle chátrat,“ zlobí se.

Stavební povolení na opravu domu vystavili na Praze 1 už v roce 2001, ale když jeho tehdejší majitel zjistil, že mu z něj památkáři nedovolí udělat hotel podle jeho představ, s rekonstrukcí nezačal. Pak dům prodal izraelské společnosti Stars Invest. Ale ani ta se do oprav nepustila a zaplatila pokuty za neudržování památky - tu poslední ve výši 250 tisíc korun.

Dům Na Kocandě v Praze | Foto: Filip Jandourek

„Teď pád římsy a dalších kusů omítek inicioval jeho další aktivity s tím, že my jsme okamžitě zahájili i s novým vlastníkem řízení. Pokuta může být až dva miliony,“ popisuje další události ředitel památkového odboru Magistrátu hlavního města Prahy Jiří Skalický.

Pokuta bude pravděpodobně vyšší než ta předešlá, konkrétní částku ale šéf památkářů nechce uvádět. Podle něj nic víc na magistrátu pro záchranu domu udělat nemohou.

Zahraniční vlastníci mají často nejasné úmysly

Zástupce izraelské firmy z advokátní kanceláře Balada uvádí, že majitel by dům chtěl opravit, ale nemůže se dohodnout s památkáři na jeho využití. Popřel také kuloární informace o tom, že by objekt společnost Stars Invest prodala české společnosti Nerexa, jak se objevilo v některých médiích.

A Jiří Skalický jen velmi opatrně naznačuje, jak někteří zahraniční majitele s pražskými domy zacházejí.

„Nemovitosti nakoupili buď za nějakým účelem a nemají na to peníze, nebo je to za účelem určité spekulace s nemovitostmi, kdy čekají, jak se budou hýbat ceny na trhu nebo jak mohou nemovitost zastavit a vyčerpat úvěr na něco jiného. To my můžeme jenom spekulovat, ale svůj názor můžu jako ředitel odboru říct, že to není dobré a ve velkém procentu je to právě způsobeno právě tím, že vlastnictví těchto domů je v rukou zahraniční klientely,“ podotkl ředitel památkářů.

Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme