Pražští strážníci jsou na Mikuláše v pohotovosti

Stovky Mikulášů s čerty a anděly vyrazí vpodvečer v Česku do ulic. Nadpřirozeným bytostem bude patřit také centrum Prahy. Vedení městské policie proto povolalo na dnešek do služby maximální počet strážníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mikuláš na ledě | Foto: ČRo Ostrava

Na klidný průběh mikulášského veselí dohlédne přes 450 městských policistů. Hlavní pozornost budou věnovat Staroměstskému náměstí, kde tradičně probíhá sraz Mikulášů, čertů i andělů, který přiláká nejvíce lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Etnografka Jiřina Langhamerová vypráví v Ranním interview Radiožurnálu o mikulášské legendě

"Městská policie ohlídá jako každý rok především prodej pyrotechniky, kapsáře. Dále prodej alkoholických nápojů osobám mladším 18 let. A samozřejmě také například rušení nočního klidu, a to zejména opilými lidmi," přiblížila mluvčí pražské městské policie Jana Přikrylová.

Tradice oslav svatého Mikuláše

Svatý Mikuláš byl biskup, mučedník a taky patron dětí. Jak říká historik umění Jan Royt, svatomikulášské slavnosti mají u nás hluboké kořeny. Sahají až do 14. století, tehdy ale vypadaly trochu jinak než dnes.

"Kdy opravdu školní mládež si volila na den svatého Mikuláše takzvaného chlapeckého biskupa, který byl veden do kostela a měl ten den práva biskupa. A večer ho měl povinnost biskup nebo kněz pohostit," přiblížil Royt.

Milan Kopp, Lenka Jansová, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme