Před 800 lety se narodila známá světice Anežka Česká

Pražský arcibiskup Dominik Duka bude večer sloužit mši v Klášteře sv. Anežky České. Jeho zakladatelka, nejznámější česká světice, se narodila právě před 800 lety. Religionista Ivan Štampach připomíná, že Anežka byla dcerou krále Přemysla Otakara I. a mohla se několikrát výhodně provdat, nikdy tak ale neučinila.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatá Anežka Česká

Svatá Anežka Česká | Foto: Zuzana Walterová

Dala přednost službě nemocným a chudým a přísné askezi františkánského řádu.

Přehrát

00:00 / 00:00

DRŽ Sv.Anežka Česká.mp3

„Byl to velmi odvážný krok, protože když už dcera z panovnického rodu v té době šla do kláštera, tak do bohatých benediktinských klášterů, kde se ihned stávala abatyší. To tady tak není. A zdá se, že vedla život odpovídající tomu, co si představujeme, když je řeč o františkánech, tedy život skromný, chudý,“ vysvětluje religionista Štampach.

V pouhých 21 letech založila Anežka v Praze špitál sv. Františka pro chudé a nemocné. Podle tohoto vzoru pak vznikla celá síť podobných zařízení. Anežka byla průkopnicí v organizování chudinské a nemocniční péče na české půdě.

V roce 1234 vstoupila do nového kláštera klarisek a stala se jeho představenou. Organizovala i stavbu klášterního komplexu, první gotické dominanty Prahy. Nezištnou službu trpícím a chudým brala jako své celoživotní poslání. Angažovala se i ve věcech veřejných.

Přehrát

00:00 / 00:00

Anežka Česká.mp3

Už brzy po její smrti v roce 1282 začali lidé Anežku spontánně vzývat jako světici. Věřili, že se na její přímluvu dějí zázraky. V průběhu staletí pak mnoho osobností usilovalo o její svatořečení - například Eliška Přemyslovna, Jan Lucemburský nebo Karel čtvrtý.

Teprve v roce 1874 ale byla Anežka Česká prohlášena za blahoslavenou a mezi světce ji povýšil papež Jan Pavel II., v památném roce 1989. Její svatořečení 12. listopadu jakoby předznamenalo pád komunistického režimu a začátek sametové revoluce.

Proč tak pozdě?

Ve středověku brzdily snahy prohlásit Anežku za svatou rozpory mezi papežem a řádem minoritů. Později se na zpoždění procesu podepsaly náboženské problémy, které se v Českých zemích odehrávaly. Až v 19. století z iniciativy řádu křížovníků s červenou hvězdou, to byl řád, který Anežka založila, se podařilo dosáhnout blahořečení. Ke svatořečení bylo potřeba získat ostatky, které se nakonec našly ve Španělsku někdy počátkem 20. století.

„Proces svatořečení byl nastartován arcibiskupem Beranem a úspěšně dokončen jeho následovníkem kardinálem Františkem Tomáškem v roce 1989,“ říká historik Jaroslav Šebek z Historického ústavu Akademie věd.

Pavla Dluhoschová, Michaela Vydrová, Mariana Zapotilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme