Před ostravským soudem se hájili čtyři skinheadi

Čtyři skinheadi, kteří jsou obžalováni z pokusu vraždy Roma, se dnes obhajovali přes soudem v Ostravě. Jednání probíhalo za přísných bezpečnostních opatření. Žalobce viní muže z pokusu o vraždu Roma. Pravicoví extrémisté brutálně napadli skupinku Romů loni v červnu. Jednoho z nich čtyřikrát bodli nožem, takže musel být hospitalizován v nemocnici. Další pak bezdůvodně zbili. Při útoku dokonce použili plynovou pistoli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

skinhed před soudem | Foto: Česká televize

K incidentu došlo loni v létě. Podle obžaloby si skinheadi skupinku Romů vyhlídli už v tramvaji. Vystoupili za nimi v podchodu a v Ostravě Zábřehu je napadli. Romy kopali do obličeje. Na dva z nich vystřelili plynovou pistolí. Jeden stačil uhnout. Hůř na tom byl jeho kamarád, kterému přiložili pisoli rovnou do středu čela a vystřelili. Vše vyvrcholilo, když hlavní útočník Tomáš Vasijo bodl jednoho Roma 4krát do hrudníku a vážně mu zranil levou plíci. Hlavní útočník je obžalován z pokusu o vraždu, ostatní z ublížení na zdraví a výtržnictví.

Podle kriminalisty Rostislava Choboly je o známé neonacisty, což dokládají i výsledky domovních prohlídek. "Našli jsme tam jednak ilustrační materiály dokládající sympatie k hnutí nacionalisticky zaměřených, ať už to byly ziny, literatura propagující právě tuhle problematiku, dále nahrávky s hudební produkcí, stěnu, která byla přizpůsobena včetně vlajek, symbolik a těch hákových křížů."

Markus Pape z Evropského centra pro práva Romů se proto bojí o bezpečnost svědků. "Soud by měl zvážit, zda by nebylo možné umožnit těm poškozeným svědkům vypovídat z vedlejší místnosti přes mikrofon, aby jejich tváře nebyly vidět, aby případně návštěvníci soudu, skinheadi, mohli potom je poznat někde ve městě a případně znovu napadnout."

Soudkyně Marie Slaná rozhodla, že poškození budou vypovídat v utajení a jejich výpovědi budou do soudní síně přenášet mikrofony. Všichni obžalovaní odmítli u soudu vypovídat. Utajení svědci mají vypovídat až ve čtvrtek.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Andrea Čánová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme