Hamáček oznámil rezignaci na funkci předsedy ČSSD. Kandidovat chce místopředsedkyně Maláčová

Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil na pondělním jednání předsednictva ČSSD rezignaci na funkci předsedy strany. Odstoupení z nejvyšší stranické pozice avizoval už poté, co sociální demokracie neuspěla před dvěma týdny ve sněmovních volbách.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:00 25. 10. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Hamáček na tiskové konferenci.

Ministr vnitra Jan Hamáček na sjezdu oznámil rezignaci z nejvyšší stranické pozice. (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Rezignaci Hamáček oznámil hned v úvodním slově. Sociální demokracii vedl od února 2018.

Na novou tvář v čele strany se již objevují první kandidáti. Končící ministryně práce Jana Maláčová na předsednictvu oznámila, že bude kandidovat na předsedkyni strany. Předsednictvo ji vzalo na vědomí.

Maláčová je nyní místopředsedkyní ČSSD.

„Přála bych si stranu sjednotit, posílit spolurozhodování členské základny a činnost postavit na programové a spolkové činnosti a politickém aktivismu,“ napsala Maláčová. Podporuje návrh, aby se mimořádný sjezd sociální demokracie sešel v prosinci.

Právě jsem předsednictvo ČSSD 🌹informovala, že budu kandidovat na předsedkyni strany. Osobně podporuji prosincový termín sjezdu. Přála bych si stranu sjednotit, posílit spolurozhodování členské základny a činnost postavit na programové a spolkové činnosti a politickém aktivismu.

17:00 – 25. 10. 2021

17 350

Členové předsednictva by měli v pondělí debatovat také o přípravě mimořádném sjezdu ČSSD. Někteří se ještě před zasedáním vyslovili pro to, aby se konal co možná nejdříve.

Končící ministr kultury Lubomír Zaorálek před jednáním řekl, že si dovede představit, že by se mimořádný sjezd uskutečnil ještě letos. „Nechat tu situaci takto je riskantní, protože doba postupuje rychle a neměl by v těch, kteří se snaží něco pro ČSSD dělat, zůstat pocit, že se nic nehýbe,“ poznamenal.

Podobně se vyjádřil také bývalý poslanec, náchodský starosta Jan Birke. „Určitě není co odkládat,“ řekl.

Bez soutěže a od spřízněné firmy. Hamáček nakoupil nanomasky kvůli kontrolám, kterých bylo minimum

Číst článek

Zasedání předsednictva bylo původně svoláno do stranického sídla v Lidovém domě v centru Prahy. V pondělí dopoledne se kvůli zhoršující se epidemické situaci rozhodlo, že členové budou jednat online. Někteří z nich navzdory tomu do Lidového domu dorazili.

Několik sociálních demokratů se sešlo před stranickým sídlem s transparenty s nápisy „Sjezd pro všechny“, „My jsme soc dem“ a „Demisi!“.

„Chceme sjezd pro všechny, chceme demisi neúspěšného vedení, chceme dialog na levici,“ řekl novinářům člen předsednictva a starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda. Sociální demokracie musí podle něho znovu hájit sociální práva lidí a zároveň demokratické hodnoty.

Strana dostala před dvěma týdny ve sněmovních volbách 4,65 procenta hlasů. Nepřekročila zákonnou pětiprocentní hranici a do dolní komory se nedostala poprvé za dobu samostatné České republiky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme