Premiér Nečas podruhé navštívil české vojáky v Afghánistánu

Afghánistán projevil zájem o české bitevníky L-159. Včera to premiérovi Petru Nečasovi řekl prezident tamní země Hamíd Karzáí. Nečas o víkendu podruhé nečekaně navštívil tuto zemi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda vlády Petr Nečas při své návštěvě českých vojáků v Afghánistánu | Zdroj: ČTK

Podle Nečase má český letecký průmysl v Afghánistánu velice dobrou pověst. Češi by se také podle něj mohli podílet na rozvoji tamní dopravní infrastruktury:

„Česká republika má například tradici v tom, že zavedla v Kábulu - byť dneska nefunkční - trolejbusovou linku. Jsme schopni dodávat zboží pro rozvoj dopravní infrastruktury včetně například železniční dopravy, kolejí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O překvapivé cestě Petra Nečase do Afghánistánu mluvil reportér Jan Breneš

„Afghánistán potřebuje železniční tratě, propojení se střední Asií. Česká republika je tradiční dodavatel třeba cementáren a dalších strojírenských produktů,“ připomněl Nečas.

Předseda vlády chce proto na další návštěvu vzít s sebou také české podnikatele. Řeč obou politiků se ale stočila také na letouny L-159.

Zájem o ně projevil podle Petra Nečase sám Karzáí. Afghánci údajně vycházejí z dobrých zkušeností, které mají se staršími letadly od Aero Vodochody.

Sám premiér ale řekl, že se teprve uvidí, jaký výsledek toto jednání přenese. O prodeji L-159 armáda neúspěšně jedná už několik let. Premiér Nečas o nich vedl rozhovory například také s Irákem. Ministerstvo obrany přišlo i s řešením, aby se nepotřebné stroje prodaly do rukou soukromých vlastníků. Ale i tento návrh nakonec nevyšel.

Premiér Petr Nečas při náštěvě Afghánistánu jednal s tamním prezidentem Hamídem Karzáím | Foto: ČTK

Čeští vojáci zůstanou i po roce 2014

Nečas také Karzáího ujistil, že čeští vojáci v neklidné zemi zůstanou i po roce 2014. Nadále budou cvičit afghánské ozbrojené síly.

„Jsem přesvědčený, že prezident Karzáí a afghánská vláda jsou političtí realisté. Ví, že jistá americká vojenská přítomnost je tady nezbytná i v budoucnosti."

"Na druhé straně jednoznačně z jejich úst zaznělo velké ocenění působení našich vojáků provinčního rekonstrukčního týmu v Logaru. Například na náš rekonstrukční tým, na naše vojáky nikdy nebyla jedna jediná stížnost,“ pochvaloval si Petr Nečas.

Milan Kopp, Tereza Bartůňková, Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme