Přerovská chemička Precheza krvácí v Číně

Provozovat v Číně výrobu a vydělávat na ní, je pro české výrobce prakticky nemožné. Potvrzují to loňské výsledky Precheza Titanium Dioxine Technology a Agrofert Pigmentu, dvou čínských dceřiných společností přerovské Prechezy, které prodělaly 234 milionů korun. Auditor navíc Precheze doporučil odepsat v souvislosti s investicí v Číně 117 milionů. "Zatím jsme investovali. Rozjíždí se to těžko. Trh je špatný, jako u všeho," sdělil Českému rozhlasu Andrej Babiš, předseda dozorčí rady Prechezy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

továrna - chemická

továrna - chemická | Foto: továrna

Precheza se díky potížím v Říši středu poprvé po dvaceti letech propadla do ztráty. Prodělala 142 milionů Kč. Přerovská chemička patří mezi největší světové výrobce titanové běloby, kterou produkuje i v Číně. Zaměstnává kolem 600 lidí a téměř devadesát procent produkce exportuje. Vedení firmy počítá, že lotos a příští rok bude čelit dopadům globální finanční krize. Precheza je totiž napojena na automobilový průmysl a stavebnictví, tedy obory, které mají značné potíže. Dobrou zprávou pro firmu je naopak oslabení koruny v první polovině roku, pokles cen síry, plynu a dalších surovin.

Společnost je součástí konglomerátu Agrofert Holding Andreje Babiše. Agrofert loni utržil přes 100 miliard korun a vydělal rekordní 4,4 miliardy korun po zdanění. Precheza spadá do chemické větve Agrofertu, kterou dále tvoří německá čpavkovna SKW Piesteritz, slovenské Duslo, Synthesia, Deza, Lovochemie, Fatra, Precolor a významné podíly v CS Cabotu a firmě Kemifloc.

Miroslav Motejlek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme