Přerovská chemička Precheza krvácí v Číně
Provozovat v Číně výrobu a vydělávat na ní, je pro české výrobce prakticky nemožné. Potvrzují to loňské výsledky Precheza Titanium Dioxine Technology a Agrofert Pigmentu, dvou čínských dceřiných společností přerovské Prechezy, které prodělaly 234 milionů korun. Auditor navíc Precheze doporučil odepsat v souvislosti s investicí v Číně 117 milionů. "Zatím jsme investovali. Rozjíždí se to těžko. Trh je špatný, jako u všeho," sdělil Českému rozhlasu Andrej Babiš, předseda dozorčí rady Prechezy.
Precheza se díky potížím v Říši středu poprvé po dvaceti letech propadla do ztráty. Prodělala 142 milionů Kč. Přerovská chemička patří mezi největší světové výrobce titanové běloby, kterou produkuje i v Číně. Zaměstnává kolem 600 lidí a téměř devadesát procent produkce exportuje. Vedení firmy počítá, že lotos a příští rok bude čelit dopadům globální finanční krize. Precheza je totiž napojena na automobilový průmysl a stavebnictví, tedy obory, které mají značné potíže. Dobrou zprávou pro firmu je naopak oslabení koruny v první polovině roku, pokles cen síry, plynu a dalších surovin.
Společnost je součástí konglomerátu Agrofert Holding Andreje Babiše. Agrofert loni utržil přes 100 miliard korun a vydělal rekordní 4,4 miliardy korun po zdanění. Precheza spadá do chemické větve Agrofertu, kterou dále tvoří německá čpavkovna SKW Piesteritz, slovenské Duslo, Synthesia, Deza, Lovochemie, Fatra, Precolor a významné podíly v CS Cabotu a firmě Kemifloc.