Přes padesát Rakušanů navštívilo Dukovany

Skupina 51 rakouských občanů, převážně pracovníků civilní ochrany Dolních Rakous, si dnes prohlédla jadernou elektrárnu Dukovany. Jednalo se o první skupinu z asi 200 lidí, které elektrárna pozvala v souvislosti s jejich účastí na jarním česko-rakouském cvičení DEKO 2000. Rakušané si prohlédli běžně dostupné prostory elektrárny, vybrané podle vlastního přání. Kromě informačního centra navštívili trenažér blokové dozorny, krizové centrum, strojovnu, středisko měření radiační ochrany a reaktorový sál.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rakouští hosté po návštěvě elektrárny mluvili o přínosu takovýchto setkání a ocenili možnost vidět zařízení elektrárny. Právě obavy Rakušanů o bezpečnost jiné jaderné elektrárny v jihočeském Temelíně, jejíž spouštění začalo 9. října, se staly příčinou česko-rakouské krize. Občané Horních Rakous blokovali několik týdnů hraniční přechody do ČR. Obě země se v souvislosti se spory kolem elektrárny obrátily na Evropskou unii.

V Dukovanech se o všech listopadových sobotách uskuteční další čtyři návštěvy. Elektrárnu si mají prohlédnout běžní občané z rakouských pohraničních obcí.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme