Prezident Klaus omezil jmenování Ratha ministrem jen na ústavní formality

David Rath se stal ministrem zdravotnictví. Do funkce ho dopoledne jmenoval prezident republiky Václav Klaus. Úřad byl prázdný od půlky října po odvolané Miladě Emmerové. Jmenování Davida Ratha prezident odmítal kvůli tomu, že Rath, co by kandidát na ministra, byl zároveň prezidentem České lékařské komory. Souběh těchto dvou funkcí považoval prezident Klaus za nepřípustný střet zájmů. Rath se tento týden vedení komory vzdal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

D. Rath a V. Klaus | Zdroj: ČTK

Prezident republiky a nový ministr zdravotnictví spolu mají chladné vztahy a napětí bylo znát i během jmenování. Zatímco s Františkem Dohnalem, kterého Václav Klaus jmenoval do funkce prezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu chvíli před tím, si připili šampaňským a oba měli možnost vyjádřit se před mikrofony přítomných novinářů, jmenovací akt Davida Rratha byl mnohem kratší. Oba se při podání ruky omezili jen na pár slov. Ihned poté prezident odešel.

Jmenovcí akt Ratha tak obsahoval jen formality dané Ústavou. Klaus veřejně Rathovi nepopřál, jako při podobných příležitostech činí, nekonal se ani tradiční přípitek. "Pokud prezident usoudí, že má jmenovanému co říci, pak rozhodně promluví. Pokud má dojem, že jmenovacím aktem bylo řečeno vše, nic dalšího nepronáší," řekl poté novinářům Klausův mluvčí Petr Hájek.

S jmenováním Ratha šéfem resortu zdravotnictví Klaus dlouho váhal. Do vlády Ratha oficiálně uvedl až poté, co se Rath vzdal vedení České lékařské komory. Souběh obou funkcí považoval prezident za nepřípustný střet zájmů.

Nestraník Rath teď už bude moci jako člen vlády za ČSSD hlasovat nebo hájit zdravotnické zákony v parlamentu. Premiér nevyloučil, že by se nový ministr mohl objevit na kandidátce sociální demokracie. Rath zatím jen konstatoval, že už se nemusí chovat tak apoliticky, jako když šéfoval stavovské organizaci lékařů.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme