Prezident ocenil mravní povědomí národa

Především mravní povědomí obyvatel ocenil prezident České republiky Václav Havel ve svém tradičním novoročním projevu, který předem natočil pro Českou televizi a Český rozhlas. Prezident vyjádřil přesvědčení, že společnost je, „jak patrno, protkána hustým předivem jevů a vztahů jasně svědčících o jejím mravním cítění a schopnosti etického soudu“. Problém je podle něho v tom, že „o této důležité tkáni nemáme dostatek zpráv, a míváme proto občas beznadějný pocit, že nic takového neexistuje“.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidentův projev se objevil na všech obrazovkách veřejnoprávní televize, kterou zmítá spor mezi novým ředitelem Jiřím Hodačem a zaměstnanci, kteří s jeho volbou nesouhlasí.

Prezident uvedl, že mezi dvěma milióny podnikatelských subjektů v republice se staly nejznámějšími ty, které jsou spjaty s hospodářskou kriminalitou. Zdůraznil, že toto „nebezpečné seskupení nejslavnějších tunelářů, falešných podnikatelů, mafiánů, bankovních kejklířů, či dokonce zločinců“, kteří zneužili privatizace, nesmí zastínit velkou většinu slušných podnikatelů dodržujících zákony a pravidla hry.

Prezident apeloval na občany, aby nespoléhali jen na politiky a veřejně činné osobnosti a sami se snažili vidět projevy mravního cítění ve společnosti. Důležité je, aby tyto projevy opatrovali, pěstovali a posilovali, uvedl. Projevů „dobrého potenciálu společnosti“ spatřuje Havel bezpočet. Jejich příkladem je práce učitelů, lékařů a vědců. „Bezpočet systémových problémů, s nimiž tyto oblasti dnes a denně zápasí, nesmí v obecném povědomí skrýt náboj dobré vůle a odpovědnosti, který v těchto sférách tradičně existuje, bez něhož by v nich asi vůbec nešlo dobře působit a jehož výsledky stěží mohou být v dohledné době oceněny vskutku tak, jak by zasluhovaly,“ uvedl.

Podobně Václav Havel ocenil i práci vojáků, policie a soudců. Důležitým projevem živého mravního vědomí a cítění, smyslu pro lidskou pospolitost a solidaritu je podle něho také život spolkový a nadační a život občanských sdružení a iniciativ.

Prezident ocenil i novináře, mezi kterými nejsou jen ti, kteří přisluhují nějakým mocným skupinám, nebo v honbě za bulvární senzací jsou ochotni komukoliv ublížit. Jsou mezi nimi také lidé, kteří se navzdory všem rizikům chtějí svobodně a nezávisle dobrat pravdy včetně pravdy o těch nejtemnějších věcech.

Závěr projevu Havel věnoval obyčejným lidem, zaměstnancům, kteří „nemají právě na růžích ustláno“. „Kdekdo jim vysvětloval, že se musí naučit víc pracovat, že si musí utahovat opasky a že se nesmějí divit, stanou-li se náhodou nezaměstnanými,“ uvedl Havel a dodal, že přesto se snažili nést svůj úděl statečně. „Bez jejich dobré vůle, porozumění pro starosti země a trpělivosti, tedy opět bez určitého mravního povědomí, by se tito lidé asi bouřili víc. I jejich klidný postoj nechť je tedy chápán jako doklad toho, že není vůbec nic ztraceno,“ shrnul prezident ve svém poselství.

Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme