Prezident převzal demise, avšak s jejich přijetím vyčká

Premiér Stanislav Gross ve čtvrtek oficiálně předal prezidentovi Václavu Klausovi demise tří lidoveckých ministrů. Prezident uvedl, že demise formálně převzal, neznamená to ale, že by je podle ústavy zatím přijal. Vyčká podle svých slov do hlasování o nedůvěře vlády, pak rozhodne o dalších krocích. Gross zároveň potvrdil, že uvolněná místa ve vládě by mohli zaujmout Radko Martínek, Jan Kohout a Pavel Švagr.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V. Klaus a S. Gross | Foto: Marta Myšková

Politická jednání o řešení současné vládní krize odstartoval také prezident Václav Klaus. Na Pražský hrad za ním dorazil premiér Stanislav Gross, který prezidentovi předal demise tří lidoveckých ministrů. Prezident zdůraznil, že demise formálně převzal, ale to ještě neznamená, že by je přijal. Hlava státu rozhodne o dalších svých krocích po pátečním hlasování o nedůvěře vlády v Poslanecké sněmovně.

Podle Stanislava Grosse by lidovecké ministry mohli v kabinetu nahradit poslanec ČSSD Radko Martínek na postu ministra životního prostředí, nynější český velvyslanec při Evropské unii Jan Kohout jako nový ministr zahraničí a výkonný ředitel Fondu dopravy Pavel Švagr ve funkci ministra dopravy.

Už dopoledne byl na Pražském hradě předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Prezidenta informoval o tom, že KDU-ČSL odstoupila od koaliční smlouvy. Prezident Václav Klaus k této situaci Radiožurnálu řekl: "To mění celé politické schéma naší země a myslím, že si vyžádá zásadní kroky v následujících dnech. Toho jsem si plně vědom, své role v této věci se nezříkám. A můžete být ujištěni o tom, že budeme i v těchto setkáních dále pokračovat."

Předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek po setkání s prezidentem republiky prohlásil, že za nejlepší řešení situace považuje pokračování stávající koaliční vlády s jiným premiérem. Zároveň odmítl, že by odstoupení KDU-ČSL z vlády zavinilo posilování vlivu komunistů." Chci jednoznačně říci, že komunisty pouští do hry ten, kdo s nimi chce spolupracovat, a to nejsou křesťanští demokraté. Já nejsem Josef Plojhar. Na Stanislavu Grossovi je, zda chce či nechce být Zdeňkem Fierlingrem, a já ani na vteřinu nepochybuji, že Václav Klaus není Edvardem Benešem roku 1948,"zdůraznil Kalousek.

Milan Kopp, Naděžda Hávová, Lenka Šumová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme