Problémy má další cestovní kancelář

Další cestovní kancelář se dostala do problémů. Jmenuje se Česká cestovní kancelář Havelka a podle informací České televize už uzavřela svá dvě prodejní místa v Praze. Cestovka má v těchto dnech své klienty v Itálii a ve Španělsku. Turisty ze Španělska by měla přívézt zpět do Česka ještě CK Havelka, o turisty na Apeninském poloostrově by se měla postarat Evropská cestovní pojišťovna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pláž | Foto: Jan Drnek

Klienti CK Harmonie Medical v Dalmácii mají cestu domů jistou

Všech 200 klientů, které cestovní kancelář Harmonie Medical zanechala o víkendu v Chorvatsku bez zaplaceného ubytování, má cestu domů zpět jistou. Český konzulát ve Splitu má prý dost nabídek na dopravu zpět za výhodné ceny, někteří dopravci nabízejí místa v autobusech dokonce zdarma. Už v sobotu konzulát zajistil návrat asi stovce lidí.

Hoteliér na jadranském ostrovu Vis, kde bydlí asi 120 klientů Harmonie Medical, vyčká, zda přijde platba za ubytování na jeho účty. Pokud by kancelář za klienty skutečně zaplatila, jak tvrdí její majitelka Hana Vitečková, pak by mohli lidé zůstat v Chorvatsku až do konce své dovolené.

Případ zřejmě skončí u soudu

Dovolená klientů CK Harmonie Medical v Chorvatsku bude mít s největší pravděpodobností soudní dohru. Poškození klienti chtějí podat trestní oznámení na ředitelku cestovní kanceláře Hanu Vítečkovou.

Z ostrova Vis se už domů vrátila stovka rozhořčených turistů. Zpáteční cestu jim pomohl zajistit český konzulát ve Splitu. Ten také nyní řeší, jak dopravit do Česka zbývajících 200 rekreantů. Pomoc už nabídlo několik cestovních kanceláří. Delegát Harmonie Medical navlékl na šňůru nepochopitelných přehmatů další korálek, když - jak nám potvrdila konzulka Veronika Honcová - turistům vůbec nepředal nabídku CK Fischer na bezplatnou leteckou přepravu ze Splitu do Ostravy.

Jak Radiožurnálu řekl jeden z klientů, delegát Medicalu jim skutečně o této možnosti nic neřekl. "Sepsali jsme přímo v hotelu takovou petici, nechali jsme ofotit veškeré smlouvy. Ti lidi, kteří nám to dali, tak to máme ofocené, a jednotně na ni podáme trestní oznámení."

O tom, jak se dál zachová cestovní kancelář Harmonie, bude její majitelka Hana Vítečková jednat s právníky. Jak ráno potvrdila Radiožurnálu, postižené klienty chce odškodnit."Strašně mne to mrzí. Je to hrůza, že klienti, kteří přijeli, nebyli ubytováni, že prožili strastiplnou cestu. Mě je to nesmírně líto a všichni klienti budou odškodněni. Dopisy jim byly rozeslány."

Pool pojistitelů: CK Harmonie nemá účinnou smlouvu

Kancelář podle všech dostupných informací není pojištěna proti úpadku. Přitom na reklamních letácích kancelář tvrdí, že je pojištěna proti úpadku u pojišťovny Generali. Podle majitelky kanceláře Hany Vítečkové vyřizovali pojištění půl roku, "takže smlouva je podepsaná, s tím, že jsme snižovali samozřejmě pojistné kvůli tomu, že jestliže jsou problémy, kdy se pořád dokola vyřizují věci, než se ta smlouva uzavře, tak samozřejmě to trvá a ten obrat není takový, aby se hradila částka, která byla daná."

Podle vyjádření pojišťovny Generali kancelář pojistnou smlouvu sice má, ale smlouva není účinná. Majitelka totiž nezaplatila spoluúčast. To podle Generali znamená, že cestovní kancelář pojištěna není. Právě pojištění zajišťuje klientům, aby v případě potíží kanceláře mohli získat zpět své peníze. Klienti Harmonie Medical se tak mohou domáhat svých peněz pouze soudní cestou.

Ani podle Marie Nezvalové z Evropské cestovní pojišťovny cestovní kancelář pojištění proti úpadku nemá. "Cestovní kancelář Harmonie Medical není v současné době pojištěna, přestože s touto společností probíhala v minulosti jednání. Klienti cestovní kanceláře bohužel nemohou své nároky na pojistné plnění uplatnit u poolu pro pojištění záruky pro případ úpadku cestovní kanceláře."

Předchozí zprávy o klientech cestovní kanceláře Harmonie Medical najdete zde

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Renáta Prátová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme