Taxikáři opět obsadili kvůli Uberu pražské letiště a dali primátorce Krnáčové ultimátum

Na pražském Letišti Václava Havla pokračovaly spory mezi taxikáři a řidiči společnosti Uber. Asi 70 přítomných taxikářů nesouhlasilo s tím, že pro řidiče Uberu platí jiné podmínky. Podobné protesty proběhly už minulý týden, to bylo taxikářů zhruba 50. I v pondělí na místě zasahovala policie i s těžkooděnci.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 18:55 18. 9. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protestující taxikáři na letišti | Foto: Filip Titlbach | Zdroj: Český rozhlas

Před Terminály 1 i 2 ruzyňského letiště se opět shromáždili taxikáři, aby ukázali svoji nespokojenost se službou Uber, která jim podle nich bere práci. Zhruba 70 taxikářů si stěžovalo hlavně na to, že pro řidiče Uberu neplatí stejné podmínky jako pro ně: jezdí bez taxikářské koncese, nemají auta evidovaná jako vozidla taxislužby a nemají taxametry. Často také nemají vozidla označená názvem provozovatele a svítilnou s nápisem.

„Platíme o 50 % vyšší povinný ručení a o 50 % vyšší pojistku na auto. Řidič Uberu má jenom telefon, aplikaci a auto,“ vysvětluje taxikář Štěpán, proč se připojil do protestu. Společnost Uber tvrdí, že není klasickou taxislužbou. Zprostředkovává prý spolujízdu v rámci sdílené ekonomiky.

Na taxikáře před letištěm dohlížela policie, včetně těžkooděnců. Policie na místě nespokojené řidiče megafonem vyzvala, aby dbali jejich pokynů. „Pokud tak neučiníte, použijeme donucovací prostředky,“ znělo z amplionu.

Taxikáři na pražském letišti znovu protestovali proti řidičům Uberu. Není to naposledy, říkají

Číst článek

Taxikáři lepili u terminálů na auta Uberu samolepky s tvrzením, že jde o nelegální transport. Společnost Uber řidičům doporučila, aby incidenty řešili oficiální cestou a hlásili je policii. Vedení pražského letiště se spory mezi dopravci nelíbí a snaží se, aby se nedotkly cestujících.

Taxikáři navíc žádají primátorku Adrianu Krnáčovou z hnutí ANO, aby do pátku jejich spor s řidiči aplikace Uber vyřešila. Pokud tak neučiní, zablokují vybranou ulici.

Služba Uber je alternativou taxi. Lidé si přes aplikaci v mobilním telefonu mohou zavolat řidiče, který je odveze na požadovanou adresu. Klient pak zaplatí za čas strávený na cestě a ujeté kilometry. Řidiči společnosti jezdí buď pro společnost, nebo jako živnostníci. Vydělávají si jízdou ve vlastním autě.

Společnost Uber v první polovině letošního roku v hlavním městě přepravila o 340 procent více lidí než ve stejném období loni, konkrétní počet uskutečněných jízd nechce sdělit. Uber v Česku působí tři roky, nyní ale pouze v Praze. Původně fungoval i v Brně, kvůli soudům však přerušil činnost. Spory má firma i s pražským magistrátem, podle něhož řidiči Uberu porušují zákon.

Filip Titlbach, jra, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme