Rathovi obhájci by ve sněmovně vystoupit neměli, míní Němcová i Hašek

Poslanci se připravují na úterní vystoupení stíhaného poslance Davida Ratha ve sněmovně. Řeší především technické otázky, například do které místnosti eskorta Ratha přivede a podobně. Už je však jasné, že policisté doprovázející Ratha budou v civilu, ale ozbrojeni a exhejtmana nepovedou v poutech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rathův nový obhájce Roman Jelínek | Zdroj: ČTK

Rathovi obhájci požádali, zda se jednání mohou účastnit. Podle předsedkyně sněmovny Miroslavy Němcové z ODS to není nutné, rozhodne ale sněmovna.

„Není to mé rozhodnutí, že bych rozhodovala, zda tam mohou, nebo nemohou být. Mým rozhodnutím je, zda vznesu ten návrh, aby tam být mohli a tady říkám, že ho nevznesu. Kdokoli z poslanců tu možnost má. Pokud ji vznese a návrh zazní, aby byla přítomnost obhájců v sále a aby mohli vystoupit v rámci projednávání tohoto bodu, tak sněmovna bude muset hlasovat,“ uvedla Němcová v České televizi.

Stejný názor má i poslanec Michal Hašek z ČSSD, podle kterého mohou být obhájci na galerii jako hosté.

Před vystoupením Ratha budou poslanci ještě rozhodovat o tom, zda jednání bude veřejné, či ne. Němcová se kloní spíše k uzavřené debatě, ČSSD je ale pro otevřené jednání.

„Chápeme, co to znamená. Chápeme velký mediální zájem. Chápeme, že Česká republika a parlament bude v úterý zřejmě nejen na české mediální scéně, ale i na evropské a světové, propírán. Staneme se nešťastnou hvězdou, ale bohužel my chceme, aby vystoupení doktora Ratha ve sněmovně proběhlo za standardních podmínek,“ potvrdil v ČT poslanec ČSSD Michal Hašek.

Policejní spis na Davida Ratha teď má v rukou nový dozorující státní zástupce Petr Jirát ze Středních Čech. Podle serveru Lidovky.cz ale jeho bratr Václav zastupuje jako advokát firmu, která ve spisu figuruje. Teoreticky by tak někdo mohl žalobce Petra Jiráta obvinit z podjatosti.

Tereza Bartůňková, Matěj Skalický, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme