Reforma veřejných financí ve druhém čtení

Poslanci vládních stran ve sněmovně bojují o téměř každý z jedenácti zákonů reformy veřejných financí, které dnes projednávají ve druhém čtení. Jen díky jejich soudržnosti se opozici například nepodařilo zamítnout vládní novelu zákona o dani z příjmů. Norma je tak připravena k závěrečnému hlasování na pátek nebo úterý příštího týdne. Novela by měla mimo jiné snížit daň z příjmů podniků v průběhu tří let na 24 procent. Balíkem reformních zákonů se bude sněmovna zabývat celý den. Zákonodárci k nim předkládají pozměňovací návrhy, které zřejmě nijak zásadně nepoznamenají nastavený rámec reformy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka | Foto: Alena Palečková

K reformním zákonům předkládají své pozměňovací návrhy. Některé chystají podle Tomáše Kvapila z KDU-ČSL i členové jejich klubu. "Nicméně budou podpořeny takové, na kterých bude koaliční shoda. Já věřím, že se shodneme v rámci novely zákona o stavebním spoření, aby státní podpora byla poskytována, tak jako doposud i spořitelům mladším patnácti let."

V debatě k novele zákona o daních z příjmů poukázal předseda rozpočtového výboru, lidovec Miroslav Kalousek na ustanovení, které určuje cenový limit pro možný odpočet ze základu daně při nákupu osobních aut. Zatímco on sám navrhoval částku 1 a půl miliónů korun, jako u vládních vozů, koaliční shoda je na 900.000 korunách.

Špidlova vláda věří, že hlavní směry této reformy zůstanou zachovány. Optimistou je i ministr financí Bohuslav Sobotka - zvlášť poté, co včera koaliční poslanci prosadili zákon o dani z přidané hodnoty. "Očekávám, že obdobným způsobem bude schválen zákon o spotřební dani a očekávám, že i koaliční návrhy reformních zákonů získají podporu všech koaličních poslanců."

Jako protiútok chystá opozice na páteční ráno hlasování o vyslovení nedůvěry současné vládě. Aby se jí to povedlo, musela by to sněmovna schválit nejméně 101 hlasem. Pokud budou ale koaliční poslanci jednotní, pak ODS jen s podporou komunistů neuspěje. Koaliční partneři zatím deklarují společnou soudržnost.

Ani nový unionistický poslanec Tomáš Vrbík, který rozhodně není vášnivým zastáncem účasti US-DEU ve Špidlově kabinetu, teď pro vyslovení nedůvěry ruku nezvedne. "Především z toho důvodu, že si myslím, že Unie svobody by se o tom, zda chce být v této vládě, měla rozhodnout jako strana, celek. O této věci musíme diskutovat na našem stranickém fóru, republikovém shromáždění. Pokud by se strana jako celek rozhodla k nějakým krokům, tak teprve pak bylo vhodné, abych se já případně vyjadřoval nedůvěru."

Markéta Kaclová, Milada Richterová, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme