Rektoři se bojí, že kvůli škrtům klesne kvalita vysokých škol

Rektoři jsou znepokojeni stavem financování veřejných vysokých škol. Pokles peněz podle nich může ohrozit kvalitu vysokých škol v České republice. O krácení rozpočtu dnes budou rektoři jednat s ministrem školství Josefem Dobešem. Ten Radiožurnálu řekl, že šetřit musí a škrty se dotknou i vysokých škol.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Katedra fyziky

Katedra fyziky | Foto: Tomáš Adamec

„My celkově musíme vázat pět milionů 300 tisíc a rozpočítáváme to na jednotlivé skupiny. Není tedy těžké uhodnout, kam to dopadne. S tím, že je potřeba říci, že v regionálním školství nepůjdou škrty do platů učitelů. Tentokrát nebude hlavním nositelem úspor regionální školství, ale vysoké školy,“ uvedl Dobeš.

Přehrát

00:00 / 00:00

rais.mp3

Na jednoho studenta letos připadá zhruba 68 tisíc korun, v roce 2007 to bylo kolem 77 tisíc korun. Pro zachování hodnoty vzdělávání by vysoké školy podle rektorů potřebovaly ještě dvě až tři miliardy korun. Přitom škrty by mohly být velké.

„Z doslechu vím, že letos by mělo jít asi o tři sta milionů a na příští rok jsou na celý resort tři miliardy, z toho miliarda na vysoké školy,“ řekl rektor Vysokého učení technického v Brně a místopředseda České konference rektorů Karel Rais. Podfinancování vysokých škol se přitom podle něj vleče už od doby ministra Ondřeje Lišky. „Jde o chronické podfinancování a propad kvality vysokých škol,“ upozorňuje.

Pro někoho katastrofa

Jiné informace má například rektor ČVUT a místopředseda České konference rektorů pro ekonomiku Václav Havlíček. „Hovoří se o tom, že v příštím roce by mělo ministerstvo ušetřit pět miliard korun a z toho polovina by se měla šetřit na vysokých školách,“ podotkl. Pokud by k tomu skutečně došlo, znamenalo by to podle něj pro některé školy katastrofu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rektor ČVUT a místopředseda České konference rektorů pro ekonomiku Václav Havlíček ve Světě o osmé.

Podle Raise by se dalo uspořit například v provozních nákladech. „Dají se zpomalit některé investice,“ poznamenal Karel Rais s tím, že doufá, že s ministerstvem dospějí ke kompromisu. Kdyby k němu nakonec nedošlo, stávkové pohotovosti přesto vylučuje.

Rektoři chtějí udělat vše pro to, aby kvalita výuky na vysokých školách neklesla, současný systém financování je ale podle nich neudržitelný. Škrty v rozpočtu ale nebudou jediným tématem setkání, jak řekl ministr školství:

„Nepochybně očekávám jejich otázky na toto téma, budeme se bavit o tom, jak se škrty na vysokých školách naložíme, jak se s tím musíme vypořádat. Dalšími tématy bude směřování vysokých škol nebo státní maturity.“

Tomáš Pavlíček, Klára Bílá, Alice Kottová, Jan Piroch, Petr Král Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme