Materiál z Číny dosud stát přišel na tři miliardy korun. Chybějící respirátory poskytnou hasiči a policie

Ministerstvo vnitra utratilo zatím za ochranné pomůcky proti koronaviru nového typu nakupované v Číně skoro tři miliardy korun. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí České televizi řekl, že týdenní spotřeba státu ve stavu epidemie přijde i s dopravou na miliardu korun. I po zavedení leteckého mostu stále chybějí respirátory nejvyšší třídy FFP3.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo se podle Hamáčka snaží respirátory nejvyšší třídy koupit stejně jako další pomůcky v Číně. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Policie a hasiči mají respirátorů typu FFP3 ještě několik tisíc. Začalo jejich stahování, ministerstvo je pošle do nemocnic. Krizový štáb ministerstva vnitra v pondělí podle Hamáčka doporučil, aby vznikla pracovní skupina, která začne chybějící respirátory řešit. Podle Hamáčka je třeba stáhnout je ze všech pozic, kde nejsou třeba.

„Policie už vydala pokyn stáhnout z výkonu služby, očekáváme, že to udělají i další,“ uvedl. Z 60 tisíc, které vnitro objednalo pro své zaměstnance už v prosinci, jich podle Hamáčka zbývají tisíce. Už dříve z těchto zásob podle ministra zdravotníkům šlo několik desítek tisíc.

V Pardubicích a Praze přistála letadla s rouškami a respirátory. Přivezla miliony ochranných pomůcek

Číst článek

Ministerstvo vnitra se podle Hamáčka snaží respirátory nejvyšší třídy pro použití v nemocnicích koupit stejně jako další pomůcky v Číně. Problém je podle Hamáčka v celkovém přístupu Číny v postupu proti koronaviru. Rizikové zóny měla rozdělené na červenou, kde používali respirátory „druhé třídy plus“, kterých už Česko nakoupilo několik milionů. V kritické zóně pak v Číně používali masky pro ještě větší riziko. Ty se nyní nákupčí v Číně snaží sehnat.

Do Česka tento týden přiletí se zásobami pomůcek z Číny dvakrát velkokapacitní letoun Ruslan a čtyři nebo pět letadel společnosti China Eastern. Hamáček spolu s hejtmany chystá plán pravidelného rozvozu tak, aby se dodávky ustálily. Nově začnou letadla vozit ochranné návleky, aby mohly doplnit dosud přivážené ochranné obleky, rukavice a brýle.

Na nedostatek zdravotního materiálu si stěžují lékaři. Ministerstvo zdravotnictví čelí kritice, že nedokázalo potřeby nakoupit. Už o víkendu začalo ministerstvo vnitra ze svých dodávek zásobovat vedle silových složek a krajů také páteřní síť nemocnic a záchrannou službu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme