Římskokatolická církev dostane zpět ukradené památky

Cenné památky ukradené z kostela v Nové Vsi u Chrastavy na Liberecku se dnes vrátí do rukou římskokatolické církve. Šestnáct předmětů ukradl před třemi lety sedmatřicetiletý Polák. Policie ho zadržela dřív, než stačil předměty prodat. Zřejmě je to ale jenom překupník a ti, kteří si krádež objednali, zůstali bez trestu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ukradené předměty z kostela v Nové Vsi na Liberecku | Foto: Martin Dorazín

Z kazatelny například zmizela kartuš Utišení bouře. Zloději si odnesli hlavičky andělů a pozlacené části oltáře. "Hlavy andělíčků si pseudosběrtatelé často montují ve svých ložnicích. Pletou si je totiž s bůžkem lásky Amorem. Ty ostatní předměty se například používají při výrobě falzifikátů starého nábytku," vysvětlil motivy krádeží Jan Mikolajczak, šéf wroslawské kriminálky.

Zadržený polský překupních chtěl památky zřejmě prodat do zahraničí. Policie nezjistila, zda samotní zloději byli Češi nebo Poláci. Pravděpodobně ale jednali na objednávku z východu. Pachatelé byli naprostí amatéři. "Spěchali, nepokoušeli se ani vytáhnout hřebíky. Prostě to vytáhli, a hotovo. Překupník dostal šestiletou podmínku," dodal Jan Mikolajczak.

Do Česka se památky vrátily před týdnem. Dnes odpoledne je za římskokatolickou církev v Liberci převezme Pavel Kejdan. Do kostela se ale předměty zřejmě hned tak nevrátí. Budou totiž potřebovat opravit. "Už dříve byly dřevěné části napadené červotočem, takže se budou muset opravovat. Jistě budou asi i poškozené od zlodějů, když to odstraňovali z oltářů," doplnil Kejdan.

Martin Dorazín, Blanka Černá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme