Rozsudek v kauze Peroutka: Omlouvat se bude Česká republika, nikoliv Zeman

Do kanceláře prezidenta republiky dorazil v pátek ráno písemný rozsudek v kauze Peroutka. Oficiálně tedy už nic nebrání zveřejnění omluvy, píše server Lidovky.cz. Hrad má podle rozsudku zveřejnit omluvu za výrok prezidenta Miloše Zemana o spisovateli a novináři Ferdinandu Peroutkovi. Omlouvat se však nebude prezident, ale Česká republika prostřednictvím prezidentské kanceláře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Terezie Kaslová porazila Hrad. Kancelář se musí omluvit za výrok prezidenta Miloše Zemana o jejím dědovi Ferdinandu Peroutkovi | Foto: ČRo

Kancelář prezidenta republiky se musí vnučce Ferdinanda Peroutky Terezii Kaslové omluvit za to, že prezident Zeman novináře a spisovatele několikrát označil za autora článku „Hitler je gentleman“. Pravomocně o tom rozhodl odvolávací soud už 1. září.

Hrad se naopak nemusí omlouvat za tvrzení, že Peroutka po Mnichovské dohodě napsal: „Nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“, ani za prezidentovu úvahu o fascinaci intelektuálů zrůdným učením.

Dokument na Hrad dorazil v pátek ráno, další postup ale kancelář prezidenta oznámí až příští týden.

„Nyní studujeme jeho znění. Příští týden oznámíme další postup. Další vyjádření poskytnu až v příštím týdnu po prostudování rozsudku,“ uvedl pro server Lidovky.cz prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Hrad už dříve avizovala, že omluvu zveřejní, až obdrží písemné odůvodnění rozsudku, z něhož bude jasné, kdo má za prezidentskou kancelář omluvu podepsat.

„Kancelář prezidenta republiky pod mým vedením vždy dodržovala zákon a nebude tomu jinak ani v tomto případě. To znamená, my budeme respektovat rozhodnutí soudu,“ řekl již dříve kancléř Vratislav Mynář.

Česká republika se musí prostřednictvím kanceláře prezidenta za dehonestující výroky omluvit Terezii Kaslové dopisem do 7 dnů od právní moci rozsudku a zároveň ji zveřejnit na www.hrad.cz po dobu 30 dní.

Miloš Zeman pronesl výroky o slavném novináři a spisovateli poprvé ve svém projevu k 70. výročí osvobození Osvětimi 27. ledna 2015. Tvrzení o Peroutkově údajném autorství článku „Hitler je gentleman“ znovu zopakoval na tiskové konferenci 4. února 2015.

Podle rozsudku prezident neoprávněně zasáhl do práva Ferdinanda Peroutky na ochranu cti a dobré pověsti. Na nesprávnost tvrzení prezidenta republiky upozorňovali historici. Prezident ale trvá na tom, že text o Hitlerovi četl.

dp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme