Schůze sněmovny možná začne sporem o Grossův byt

Dnešní úvod schůze zřejmě přinese v Poslanecké sněmovně ostrý politický střet. Občanští demokraté chtějí při schvalování programu prosadit, aby se poslanci zabývali majetkovými poměry premiéra Stanislava Grosse. Důvodem jsou nejasnosti kolem původu peněz na jeho byt. Gross slíbil, že se kvůli tomu nechá prošetřit národním bezpečnostním úřadem. Opozice to ale považuje za trik a žádá vysvětlení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stanislav Gross | Foto: Martin Štěrba

Pro konání schůze je nutné schválit v jejím úvodu program. Politici ODS jsou zatím jedinou stranou, která žádá kvůli Grossovi zařazení speciálního bodu programu. Proto se pokusí získat podporu u dalších, dosud nerozhodnutých parlamentních stran. Podpořit by je mohli komunisté.

Proti zřejmě budou poslanci vládní koalice. Místopředsedkyně sněmovny za ČSSD Jitka Kupčová míní, že na podobné věci postačí tradiční interpelace. "Máme poměrně nabitý program schůze a nevím, jestli vůbec stihneme projednat všechno to, co máme na programu za tři týdny. Myslím, že je tomu příliš času věnováno," řekla Kupčová.

Pokud by se poslanci neshodli na tom, zda má být jeho součástí i bod navržený ODS, a program neschválili, schůze by skončila po několika minutách. V minulosti se to stalo právě tehdy, když se poslanci nemohli shodnout na projednání nějaké kontroverzní věci. Neschválení programu a předčasné ukončení schůze ale obecně nemá na chod dolní komory žádný vliv.

Skandál vyvolaly informace médií o nejasném původu peněz, za které firma manželky premiéra Šárky Grossová koupila dům na pražském Proseku, a spekulace o tom, že si premiér před šesti lety ze svého platu teoreticky nemohl ušetřit 1,2 milionu korun na svůj luxusní byt na pražském Barrandově. Premiér trvá na tom, že on ani jeho žena se nedopustili ničeho nezákonného.

Gross už před pěti lety slíbil, že si nechá udělat prověrku Národního bezpečnostního úřadu, aby vyvrátil podezření z nekalostí při koupi bytu. Dosud tvrdil, že o prověrku nepožádá. Obával se, že by ji novináři zpochybnili, protože ředitel NBÚ Jan Mareš je jeho podřízený.

Včera Gross řekl, že názor změnil. "Prověrku si udělám. Pokud bych tento slib nedodržel, tak samozřejmě ze své funkce odstoupím," uvedl Gross. Premiér zároveň oznámil, že jeho manželka požádá finanční úřad, aby prověřil okolnosti nákupu domu na Proseku.

Předseda ODS Mirek Topolánek to však považuje za pouhý trik, který má pouze obalamutit veřejnost. "Protože každý, kdo o té záležitosti něco ví, tak ví, že prověrka na přísně tajné trvá minimálně rok, jakákoli jiná prověrka - například kategorie důvěrné - pracuje s otevřenými rejstříky a v žádném případě nemůže objasnit původ jeho majetku. To znamená, je to pouze hra pro diváky," prohlásil Topolánek.

Premiér před třemi týdny oznámil, že mu 1,2 milionu na byt půjčil jeho strýc František Vik. Když se ukázalo, že na to nemohl našetřit, přišel Vik s verzí, že i on si musel půjčit, a to u příbuzných z ciziny. V pátek prohlásil bývalý novinář MfD Rostislav Rod, že peníze Vikovi půjčil on. Peníze prý získal z prodeje akcií společnosti MAFRA, která list vydává.

Martin Hromádka, Vít Dvořák, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme