Šéf ODS Mirek Topolánek se stal premiérem

Česká republika se více jak dva měsíce po volbách dočkala nového premiéra. Prezident Václav Klaus jím odpoledne jmenoval předsedu Občanské demokratické strany Mirka Topolánka. Předtím na Pražském hradě podal demisi odstupující premiér Jiří Paroubek a jeho ministři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mirek Topolánek a Václav Klaus | Zdroj: ČTK

Předseda dosluhující vlády Jiří Paroubek podal demisi v půl třetí odpoledne do rukou prezidenta republiky Václava Klause. Ten ji přijal. "Přijímám demisi vás a vaší vlády. Zároveň bych vás chtěl poprosit o to, aby vláda pod vaším vedením fungovala jako prozatímní vláda do okamžiku, kdy bude jmenována vláda nová, protože je nezbytné zajistit elementární fungování státu," řekl Paroubkovi prezident.

Ani ne za dvě hodiny pak prezident republiky jmenoval novým premiérem předsedu ODS Mirka Topolánka. Přidal i přání, aby se mu brzy podařilo sestavit novou vládu. "Pevně věřím, že se ta vláda již rodí, že má základní strukturu a že se nejen já, ale i všichni občané České republiky dočkají vzniku nové vlády, která bude odrážet výsledek voleb roku 2006."

Nový premiér Mirek Topolánek, který se snaží vyjednat podporu své menšinové vládě, naznačil, jak chce postupovat dál. "Žádný přesný termín vám neřeknu, ale už v následujících hodinách a dnech budu velmi intenzivně jednat s předsedy demokratických stran o různých variantách té budoucí vlády. Doufám, že příští týden dojde k průlomu v těch jednáních, abychom byli schopni v řádu několika týdnů navrhnout novou vládu. "

Podle ústavy by pak měl nový kabinet do třiceti dnů od jmenování požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Až když ji dostane, může plnohodnotně vládnout.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme