Senát bude rozhodovat o nasazení vojáků do misí

Zahraniční mise české armády pro příští dva roky by dnes měl projednat Senát. Podle návrhu, který připravilo ministerstvo obrany, by mělo být příští rok v Afghánistánu do 720 českých vojáků, v roce 2012 potom do 640. Z Kosova bychom se měli postupně stahovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští a afghánští vojáci při návštěvě velvyslance České republiky v Afghánistánu Jiřího Nekvasila | Foto: Ivan Pospíchal

Senátní výbor pro zahraničí a obranu horní komoře doporučil vládní plán schválit. Ministerstvo chce nově předkládat plán misí vždy na dva roky dopředu. Podle předsedy výboru senátora Jiřího Dienstbiera to ale může mít i svá úskalí.

"Ze strategického hlediska to rozumné je. Úskalí je v rozpočtech, které se stanovují na rok. Proto bychom měli mít dohodu všech politických subjektů před létem, než se začne schvalovat rozpočet na příští rok," řekl Dientsbier.


Ministr obrany Alexander Vondra ale řekl, že kvůli jistotě českých vojáků v zahraničí není možné rozhodování zákonodárců odkládat. "Kvůli našim vojáků dávám přednost to udělat nyní," řekl Vondra.

Sněmovna by se měla zahraničními misemi české armády zabývat příští středu.

Veronika Malá, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme