Senátoři budou jednat o úsporách v senátním rozpočtu

Kvůli úsporám v senátním rozpočtu, ale i kvůli přípravě rozpočtu na příští rok se dnes sejde hospodářský výbor horní komory. Řešit by se mělo hlavně to, kde by se dalo v Senátu ušetřit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát

Senát | Foto: Tomáš Adamec

„Seškrtají se určitě služební cesty, také náklady, které nejsou tak nutné k dalšímu fungování senátu. Jde o přijatelné úspory, které neohrozí naši práci. Mám ovšem strach, že to není poslední jednání o úsporách. Pro příští rok přijdou určitě drastičtější opatření,“ uvedl Jiří Stříteský z ODS.

Podle místopředsedy výboru, sociálního demokrata Karla Korytáře, se budou úspory hledat hlavně v provozních nákladech:

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda senátního výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Adolf Jílek mluvil na Rádiu Česko o úsporách v senátu

„Nějaké úspory jsme projednávali už v prvním pololetí. V současné době jde o navýšení peněz o tři miliony. Budeme hledat cestu v provozních úsporách, například na ostravské letenky. Jak vše dopadne, nemohu nyní předvídat. Navrhovaná opatření jsou pro senát únosná. Samozřejmě to bude i na úkor služebních cest atd.“

I předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová z ODS chce šetřit hlavně na provozních výdajích. Dá se například přejít z papírových na elektronické dokumenty. Jenže změnou jednacího řádu, který by to umožnil, se poslanci v minulosti nakonec nikdy nezabývali.

„Tento zákon by nám pomohl. Téměř všichni pracujeme s počítači a můžeme si vytisknout jen části textů. Nemusíme mít všechno v tisku před sebou,“ uznal místopředseda výboru pro hospodářství Adolf Jílek (TOP 09).

V souvislosti s úsporami se nabízí otázka snižování platů zákonodárců. „Platy už jsou ale zmrazené několik let a nyní máme dvakrát za sebou snížení platu, takže snížení už je docela citelné,“ dodal Jílek.

Veronika Malá, Martina Mašková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme