Senátoři předají Ústavnímu soudu žalobu na prezidenta Klause

Dnes dopoledne by měli zástupci Senátu předat Ústavnímu soudu žalobu na prezidenta Václava Klause. Soud se jí bude zabývat přednostně před ostatními kauzami. Rozhodnutí by mohlo padnout nejdřív koncem března, spíše ale později.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát schválil ústavní žalobu na Klause pro velezradu. Miroslav Antl (vlevo), Eliška Wagnerová a Jiří Dienstbier | Foto: Filip Jandourek

Senát schválil ústavní žalobu na prezidenta Václava Klause pro velezradu včera. Jde o první žalobu na prezidenta v historii České republiky.

Důvodem byla rozsáhlá amnestie, otálení s podpisem smluv a jmenováním soudců. Pro podání žaloby Ústavnímu soudu hlasovalo 38 senátorů, zbývajících 30 přítomných bylo proti.

Senát podle navrhovatelů žaloby na prezidenta Václava Klause splnil svoji roli ústavní pojistky. Za všechny to po hlasování řekl sociální demokrat Jiří Dienstbier.

Informace o žalobě na prezidenta Klause si našla cestu i za Atlantik

Číst článek

„Jsem přesvědčen, že Senát nemohl zůstat mlčet v situaci, kdy zkonstatoval, že tady přinejmenším v těch pěti případech uvedených v žalobě byla opakovaně porušována ústava ze strany prezidenta republiky,“ řekl Dientstbier.

Podle předsedy Senátu Milana Štěcha zákonodárci svým rozhodnutím vypustili džina z lahve. Následky se zatím nedají odhadnout.

Proces ‚impeachment‘ je pojistkou demokracie a umožňuje sesazení prezidenta

Číst článek

Předseda senátního klubu ODS Jaroslav Kubera upozornil na to, jak bude svět hodnotit fakt, že senátoři žalují vlastního prezidenta z velezrady pár dní před koncem jeho funkčního období.

„Protože to slovo se všude překládá jako velezrada. To už je teď pozdě říkat, že ona to vlastně žádná velezrada není a my si chceme vlastně jenom vyzkoušet, co ten ústavní soud řekne a podobně,“ řekl Kubera.

Věra Pfeifferová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme