Sestra z Rumburku žaluje stát o vyšší odškodné. Za víc než rok ve vězení chce pět milionů
Bývalá zdravotní sestra Věra Marešová zažalovala stát o téměř pět milionů korun, zjistil Radiožurnál. Peníze chce za neprokázané obvinění, že usmrtila šest pacientů v rumburské nemocnici. Obžaloba ji kladla za vinu, že v letech 2010 až 2014 píchala pacientům silné dávky draslíku, po kterých jim selhalo srdce. Soud ji ale nakonec osvobodil. Dospěl k závěru, že nejsou důkazy, že by se skutky vůbec staly.
Před rokem soudce Vrchního soudu definitivně zbavil Věru Marešovou podezření, že má na svědomí smrt šesti pacientů. Marešová tehdy rozsudek přijala se sklopenou hlavou. Na první pohled bez velkých emocí, tak jako během celého procesu.
Kompenzace za neprokázané obvinění. Sestra z Rumburku dostane od státu milion
Číst článek
Při odchodu ze soudní síně rozsudek komentovat nechtěla. „Je to velmi silný dojem, musím ho nejdřív vstřebat,“ řekla tehdy. Tichá a nenápadná žena strávila ve vazbě přes 400 dní. Za útrapy spojené se stíháním chce satisfakci pět milionů korun.
Žalobu podala k Obvodnímu soudu pro Prahu 2, potvrzuje mluvčí soudu Marcela Pröllerová. „Obvodní soud pro Prahu 2 obdržel žalobu, kterou žalobkyně žádá odškodné ve výši téměř 5 milionů korun. Soud v současné době čeká na vyjádření strany žalované,“ sdělila pro Radiožurnál mluvčí.
Ministerstvo už vyplatilo milion
Marešová se domáhá odškodnění po ministerstvu spravedlnosti. To už ji nedávno mimosoudně vyplatilo přes milion korun. Mluvčí resortu Tereza Schejbalová se k žalobě nechtěla vyjadřovat. „Mimosoudně uspokojená částka obsahovala náhradu ušlého výdělku, náhradu za náklady obhajoby a satisfakci za nemajetkovou újmu způsobenou vazbou. Ve zbývající části, kterou paní Věra Marešová uplatňuje, existuje spor, který je aktuálně v počáteční fázi, a podrobnosti proto nebudeme dále komentovat,“ uvedla pro Radiožurnál Schejbalová.
'Žádný důkaz.' Rozhodnutí ministerstva spravedlnosti rozcupovalo trest pro znalce z rumburské kauzy
Číst článek
Advokátka Marešové Iva Jónová v minulosti vzkázala, že přiznané peníze nepokryly škodu, kterou stát Marešové způsobil. Aktuálně v mailu Jonová napsala, že žalobu nebude komentovat. „Na základě požadavku mé klientky, paní Věry Marešové, nemohu ve věci podat žádné informace,“ stojí v mailové odpovědi.
Státní zástupce chtěl pro sestru doživotí
Věře Marešové původně hrozilo doživotí. Podle dřívějšího vyjádření žalobce Františka Stibora si vraždami ulehčovala práci. „Mohla zde být určitá nenávist k těm pacientům. Ona prostě chtěla mít klid, byla prostě přepracovaná a vadilo jí se o pacienty starat,“ řekl tehdy u soudu žalobce. „Proto navrhuji uznat vinu podle obžaloby. Navrhují paní obžalované uložit trest odnětí svobody na doživotí,“ navrhoval Stibora.
Celý případ se opíral o znalecké posudky. Byly celkem tři. V tom posledním se píše, že příčinu smrti u pacientů nelze přesně určit. Tedy ani vyloučit nebo potvrdit, že lidé umřeli kvůli vysokým dávkám.