Blesková zpráva

Moravou se prohnalo tornádo

Skota spolupracujícího s IRA vydá ČR do Německa

Pražský městský soud rozhodl o vydání Skota Michaela Dicksona do Německa. Soud tak vyhověl návrhu městského státního zastupitelství, které vydání Dicksona do Německa požadovalo. Osmatřicetiletý Skot, který získal svatbou irské občanství, je hledaný po celé Evropě kvůli podílu na bombových atentátech IRA proti dvěma britským vojenským základnám v Německu a Severním Irsku. Právě Německo na něho vydalo mezinárodní zatykač kvůli pumovému útoku v Osnabrücku v červnu 1996.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michael Dickson | Zdroj: ČTK

Na základě tohoto zatykače ho pak na začátku prosince zatkl pražský Interpol. Michael Dickson svou vinu popírá a tvrdí, že nikdy členem IRA nebyl. Proti soudnímu rozhodnutí podal stížnost k Vrchnímu soudu v Praze. Potvrdil to jeho obhájce Pavel Bugár. "Podali jsme stížnost, vyčkám písemného vyhotovení. Poté odůvodním. To je vše, co mohu říct."

Podle českého práva se Dickson mohl dopustit trestného činu obecného ohrožení. Protože jde o čin trestný i v Německu, může být podle soudu vydán německé policii. S tím souhlasí městská státní zástupkyně Dagmar Máchová. "To je jenom vyslovení právního závěru, jestli ty podmínky vydání jsou z hlediska našeho práva, z hlediska mezinárodních smluv, jestli jde o čin oboustranně trestný podle našeho práva i podle práva té žádající země. Potom, jestli je to náš občan, protože stát nevydává svého občana."

Pokud bude verdikt potvrzen, o formálním vydání rozhodne české Ministerstvo spravedlnosti.

Dixieho, jak si nechal říkat, hledala policie po celé Evropě. Klec spadla vloni v prosinci, kdy byl dopaden na pražském ruzyňském letišti údajně kvůli pašování cigaret a převezen do vydávací vazby v pankrácké věznici.

Proč přijel do Evropy, ale není jasné. On sám tvrdí, že jako turista. Mohla ho ale také vyslat IRA, pro kterou pracoval - jak o tom hovoří publicistka působící v Irsku Jarka Stuchlíková: "Já předpokládám, že buď hledal nějakou skupinu, kde by mohl nabídnout to, co zná, to znamená výbušniny, anebo naopak chtěl třeba nakoupit a vrátit se a nabídnout ten kontrakt, a tím způsobem se dostat do lůna té organizace."

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Milan Kocourek, Věra Štechrová, Viktorie Hošková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme