Slzy, smutek, svíčky a zvony. Lidé uctili památku Václava Havla

Lidé po celé zemi spontánně zapalovali svíčky na památku Václava Havla. Bývalý prezident, dramatik a disident Václav Havel zemřel v neděli ráno ve věku 75 let. V poslední době se potýkal se zdravotními problémy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vzpomínka na Václava Havla na Václavském náměstí v Praze

Vzpomínka na Václava Havla na Václavském náměstí v Praze | Zdroj: Reuters

Již od první chvíle, kdy se lidé dozvěděli smutnou zprávu o úmrtí Václava Havla, přicházeli na nejrůznější místa v Praze, ale i dalších městech uctít jeho památku. Zapalovali svíčky, pokládali květiny a mnozí neskrývali svůj smutek. Zemí se také rozezněly zvony.

Vláda tento týden za bývalého prezidenta Václava Havla vyhlásí státní smutek. Radiožurnálu to řekl premiér Petr Nečas. Pohřeb prvního polistopadového prezidenta by se měl konat v pátek 23. prosince.

Lidé ale budou mít v příštích dnech možnost veřejně uctít Havlovu památku. Rakev s tělem zesnulého exprezidenta totiž bude vystavena od dnešního odpoledne v mezinárodním centru Pražská křižovatka.

Čeští politici označují úmrtí Havla za obrovskou škodu a ztrátu pro celou zemi. Ve svých komentářích připomínají Havlovu odvahu za totalitního režimu, jeho význam pro společenské změny po roce 1989.

ČTĚTE TAKÉ: Albrightová: Hned jsem poznala, že vedle mě sedí velký člověk

O smrti Václava Havla se během neděle dozvěděl každý, kdo měl přístup ke zprávám v jakékoliv podobě - od Kanady na severozápadě až po Nový Zéland na jihovýchodě. Na celé Zemi se píše o úmrtí Václava Havla. Byla to zpráva číslo jedna na všech pěti kontinentech.

Hold zesnulému Václavu Havlovi vzdávají osobnosti z celého světa. Evropská unie uctí památku Václava Havla minutou ticha. Polské předsednictví rozhodlo, že takto zahájí všechna pondělní jednání v Evropské radě. Podle bývalého polského disidenta a později prezidenta Lecha Walesy by si jeho český protějšek zasloužil za boj s komunistickou diktaturou Nobelovu cenu míru. Tu Havel narozdíl od Walesy navzdory opakovaným nominacím nezískal.

Český rozhlas, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme