Sněmovna: Obce mohou zatopeným odpustit daň z nemovitosti

Lidé postižení záplavami mohou u téměř s jistotou počítat s tím, že jim obec bude moci snížit nebo zcela odpustit daň z nemovitosti. Vyplývá to totiž z novely příslušného zákona, kterou jednomyslně schválila Poslanecká sněmovna. Zbývá jen souhlas Senátu a podpis prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Jan Rosenauer

O snížení nebo odpuštění daně z nemovitosti by měly rozhodovat přímo povodněmi zasažené obce. Právě přímo do jejich rozpočtů totiž daně z nemovitostí plynou. "Příslušné obci dává tento zákon kompetenci, zda odpustí daň z nemovitosti zcela nebo jenom z části, popřípadě na jak dlouho," připomněl předseda rozpočtového výboru Sněmovny, lidovec Miroslav Kalousek.

Obce budou moci snížit nebo úplně odpustit daň z nemovitosti lidem postiženým záplavami počínaje příštím rokem na pět let. Jak upozorňuje Miroslav Kalousek, letošního roku se možnost úlevy na dani z nemovitostí netýká. "Samozřejmě se to týká daňové povinnosti za rok 2003 a dál po dobu pěti let," uvedl Kalousek.

Výpadek daňových příjmů právě kvůli úlevám na daních z nemovitosti je podle Kalouska u obcí zasažených záplavami pro příští rok odhadován asi na 200 miliónů korun. "Pokud by to platilo paušálně, že každý kdo byl vytopen bude osvobozen od daně z nemovitostí, částka by přesahovala dvě miliardy celkového dopadu do obecních rozpočtů," řekl.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme