Sněmovna: Obce mohou zatopeným odpustit daň z nemovitosti

Lidé postižení záplavami mohou u téměř s jistotou počítat s tím, že jim obec bude moci snížit nebo zcela odpustit daň z nemovitosti. Vyplývá to totiž z novely příslušného zákona, kterou jednomyslně schválila Poslanecká sněmovna. Zbývá jen souhlas Senátu a podpis prezidenta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

záplavy | Foto: Jan Rosenauer

O snížení nebo odpuštění daně z nemovitosti by měly rozhodovat přímo povodněmi zasažené obce. Právě přímo do jejich rozpočtů totiž daně z nemovitostí plynou. "Příslušné obci dává tento zákon kompetenci, zda odpustí daň z nemovitosti zcela nebo jenom z části, popřípadě na jak dlouho," připomněl předseda rozpočtového výboru Sněmovny, lidovec Miroslav Kalousek.

Obce budou moci snížit nebo úplně odpustit daň z nemovitosti lidem postiženým záplavami počínaje příštím rokem na pět let. Jak upozorňuje Miroslav Kalousek, letošního roku se možnost úlevy na dani z nemovitostí netýká. "Samozřejmě se to týká daňové povinnosti za rok 2003 a dál po dobu pěti let," uvedl Kalousek.

Výpadek daňových příjmů právě kvůli úlevám na daních z nemovitosti je podle Kalouska u obcí zasažených záplavami pro příští rok odhadován asi na 200 miliónů korun. "Pokud by to platilo paušálně, že každý kdo byl vytopen bude osvobozen od daně z nemovitostí, částka by přesahovala dvě miliardy celkového dopadu do obecních rozpočtů," řekl.

Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme