Poslanci nedokončili schvalování vládních změn v penzích. Jednání budou pokračovat v pátek

Sněmovna ve středu nedokončila schvalování sporných vládních změn v penzích, bude pokračovat v pátek. Novela i koaliční kabinet Petra Fialy (ODS) znovu čelily opoziční kritice. Předloha přinese zpřísnění pravidel předčasných důchodů a zpomalení řádných valorizací penzí. Nahrazuje také nynější pravidla mimořádných valorizací při vyšší inflaci dočasným přídavkem.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanci opozice v Poslanecké sněmovně.

SPD Tomio Okamura ve středu oznámil, že hnutí bude žádat o opětovné projednání předlohy ve druhém čtení | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Pokud myslíme vážně na budoucnost našich dětí a vnoučat, je nutné, abychom k těmto změnám přistoupili,“ řekl v úvodním slově k novele ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) k celé důchodové reformě, jejíž stěžejní část by měli zákonodárci dostat k projednání příští rok.

Průměrná penze by od ledna mohla být 20 700 korun, vzrostla by o 400 korun, oznámil Jurečka

Číst článek

Půjde podle něho o stabilizaci důchodového systému, aby v roce 2050 nebyl v ročním deficitu vyšším než 350 miliard korun v současné hodnotě peněz. Nynější novela má podle ministra zabránit zejména tomu, aby se opakovala situace s vlnou odchodů do předčasného důchodu z loňského roku.

Vládní návrh bude v závěru nynějšího závěrečného čtení čelit pravděpodobně neúspěšné opoziční snaze o zamítnutí. Předseda SPD Tomio Okamura ve středu oznámil, že hnutí bude žádat o opětovné projednání předlohy ve druhém čtení, aby bylo možné znovu probrat pozměňovací návrhy.

„Současný návrh Fialovy vládní pětikoalice znamená okradení současných i budoucích důchodců,“ řekl. Poslanci ANO a SPD prosazují zejména úpravy spočívající v ponechání všech či aspoň některých valorizačních parametrů nebo podmínek pro předčasné penze v nynější podobě.

‚Nestrašte lidi‘

Po Okamurově přednostním vystoupení zněly v krátkých poznámkách kritické reakce na Jurečkův projev.

Maláčová: Důchodci, zaměstnanci a jejich rodiny táhnou rozpočet. Je nespravedlivé po nich chtít víc

Číst článek

„Nestrašte lidi, že nebude na penze. Je to nesmysl,“ uvedl Hubert Lang (ANO). Podle jeho kolegyně z hnutí Bereniky Peštové vláda „odrbe“ důchodce a lidé, kteří by chtěli do penze předčasně, se do něj „skoro nepodívají“. Na běžnou debatu se ve středu nedostalo, zákonodárci z opozice aktuálně do ní podali desítku přihlášek.

Sněmovna se ke schvalování předlohy dostala po tři a půl hodině od ranního zahájení středečního jednání. Přes poledne se protáhla kritická přednostní vystoupení pětice zástupců ANO a SPD v čele s předsedy Andrejem Babišem a Okamurou.

Babišovu projevu dominovala kritika nynějšího koaličního kabinetu Petra Fialy (ODS) a vyzdvihování činnosti předchozí vlády, kterou lídr ANO vedl. Okamura se věnoval třeba růstu cen, přístupu k Ukrajině po ruské vojenské invazi a migraci.

Zákony může Sněmovna schvalovat podle jednacího řádu jen o středách a pátcích vždy mezi 9.00 a 14.00. Vyhrazení jiných hodin může opozice zablokovat.

Stejná životní úroveň i v penzi? Na to si naspořte aspoň dva miliony korun, radí ekonom Navrátil

Číst článek

Ve středu odpoledne pak začali poslanci schvalovat česko-americkou obrannou smlouvu, proti níž vystupuje jen SPD. Na Malostranském náměstí u sněmovních budov protestuje od dopoledne proti přijetí dohody několik desítek jejích odpůrců.

K vystupujícím na demonstraci patřili předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová a poslanec SPD Jiří Kobza, který uvedl, že po zkušenosti z historie nechce žádné další devótní dokumenty.

SPD a Trikolora uzavřely v polovině června dohodu o spolupráci ve volbách v příštím roce, tedy pro hlasování o novém obsazení Evropského parlamentu, třetiny Senátu a krajských zastupitelstev.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme